Domácí

Věříme, že naše dodávky energií jsou zajištěné, říká eurokomisařka

Energetická krize a plány Evropské komise na její zažehnání. To byla hlavní témata exkluzivního rozhovoru kolegyně Michaely Indrákové s eurokomisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou.

Evropa se podle estonské eurokomisařky pro energetiku Kadri Simsonové nedostatku plynu nemusí bát. "Teď postupně představujeme nová opatření, a protože věříme, že naše dodávky jsou zajištěné, tak se pozornost soustředí na cenu. Lídři unijních zemí pověřili ministry pro energetiku a také Evropskou komisi, aby navrhla cenový strop," řekla TV Nova.

"Ten strop musí respektovat určité principy. Především by neměl zvyšovat poptávku po plynu, protože ten stále není k dispozici v takových objemech jako vloni," dodala následně Simsonová.

Související obsah

​Cesta z energetické krize vede podle Simsonové přes úspory. "V první řadě se musíme zaměřit na úspory energie. Když budeme méně spotřebovávat, znamená to, že můžeme vyjednávat i lepší ceny. Dále je zapotřebí nahradit plyn, tam kde to jde, obnovitelnými zdroji," řekla Simsonová s tím, že komise chce zjednodušit povolovací řízení pro tyto nové zdroje.

Podobně situaci vidí i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Podle něj Česko zimu bez problému zvládne. Plynové zásobníky jsou prý naplněné z 99 procent. Důležité je podle něj ale energiemi šetřit.

Na celý rozhovor se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz