Krimi

Lékař neodhalil prasklou lebku, Gábina proto ochrnula. Soud ho osvobodil

Krajský soud v Ostravě v úterý vyhověl odvolání lékaře z novojičínské nemocnice, který byl obžalovaný z těžkého ublížení na zdraví. Před čtyřmi lety neodhalil prasklou lebku u pacientky a poslal ji domů, ta následně ochrnula a má doživotní následky. Podle obžaloby lékař zanedbal péči. Soud ale rozhodl, že je nevinný, a zrušil předchozí rozsudek.

Krajský soud v Ostravě v úterý osvobodil lékaře, který před čtyřmi lety na jaře přijal v novojičínské nemocnici tehdy pětadvacetiletou Gabrielu. Ta upadla na diskotéce, v důsledku čehož byla chvíli v bezvědomí. Přijela pro ni proto záchranná služba, která ji odvezla do nemocnice. Lékař ji tehdy prohlédl a odebral krev, její stav ale vyhodnotil jako intoxikaci alkoholem a poslal ji domů. Žena totiž podle vyšetření měla v krvi dvě a půl promile.

Doma Gabriela upadla do kómatu a s krvácením do mozku druhý den skončila v nemocnici v Ostravě, kde ji rovnou operovali. Ukázalo se, že si při pádu zlomila spánkovou kost. Přestože jí lékaři zachránili život, žena už nikdy nebude žít jako předtím. V důsledku zranění ochrnula a je odkázaná na péči ostatních.

Související obsah

​Gabrielin případ se dostal až k soudu, kde lékař čelil obžalobě z těžkého ublížení na zdraví. "Neudělal nic, co by vedlo ke zjištění zranění," řekla u soudu státní zástupkyně. Letos v květnu Okresní soud v Novém Jičíně uznal zdravotníka vinného a uložil mu peněžitý trest ve výši 75 tisíc korun a zákaz pohotovostní lékařské činnosti na 18 měsíců.

Krajský soud v Ostravě ale v úterý tento rozsudek zrušil a lékaře očistil. Podle soudkyně neměl důvod se domnívat, že pacientka měla poraněnou lebku, protože měl k dispozici pouze neověřenou informaci, že se při pádu udeřila do hlavy. Viditelná poranění však neměla. Rodina se už nemůže odvolat, variantou je ale ještě dovolání k Nejvyššímu soudu.

​Před pěti lety Českem otřásl podobný případ tehdy osmiletého Adámka, který v pardubické nemocnici podstoupil běžnou operaci mandlí. Nastaly u něj ale pooperační komplikace, v důsledku kterých začal masivně krvácet. Personál mu tehdy nedokázal zajistit včasnou pomoc a chlapec skončil s poškozeným mozkem.

Případ Adámka si připomeňte v reportáži (5/2019):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz