Domácí

Trávník roste i v listopadu. Zahrádkáři řeší, jestli ho ještě sekat, či nechat růst

Trávník roste i v listopadu. Zahrádkáři řeší, jestli ho ještě sekat, či nechat růst
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Velmi teplý podzim přinesl také nezvykle dlouhou sezónu pro zahrádkáře, kteří s láskou pečují o svůj trávník. Redakce TN.cz proto oslovila odborníky a zeptala se, co za tímto jevem stojí a jestli je potřeba tomuto počasí nějak péči o pažit přizpůsobit.

Česko letos zažilo nezvykle teplý podzim. "Říjen 2022 na území ČR hodnotíme jako teplotně silně nadnormální a srážkově podnormální. Průměrná měsíční teplota vzduchu 10,7 °C byla o 2,5 °C vyšší než normál z let 1991–2020. Jedná se o čtvrtý nejteplejší říjen od roku 1961," píše v tiskové zprávě o počasí za říjen Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Také začátek listopadu byl podle meteorologů nadprůměrně teplý, postupně by se ale mělo ochladit na běžné teploty. Rostlinám se v tomto prostředí daří. Zvláště těm, které k životu nepotřebují tolik vody a pomůže jim i rosa. Do této skupiny patří také tráva, která přidělává mnoha zahrádkářům vrásky na čele. Nebyli totiž zvyklí, že i v půlce listopadu museli vyrazit na pažit se sekačkou.

Související obsah

"Tráva není listnatý strom, který by shodil listí na zimu, nebo sněženka, která odkvete a zatáhne se pod zem. Tráva je oportunista. Roste, kdykoliv má vodu a teplo. A obojího má teď dost, takže to dělá – možná k nevůli těch, co si myslí, že ji musí sekat. Já ji na své zahradě nechávám růst," sdělil redakci TN.cz botanik a ekolog Tomáš Herben z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Pokud ale chcete trávu posekat i takhle pozdě na podzim, nic vám v tom nebrání. Tráva totiž může růst i v zimě, pokud tedy zrovna dlouhodobě nemrzne a má dostatek tekuté vody. "My trávu normálně sečeme. Samozřejmě nemusíte ji sekat, ale klidně můžete. Té trávě to neuškodí," říká Věra Hroudová z Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK.

Delší trávníkářská sezóna by se navzdory vyšším cenám neměla ani příliš prodražit. "Zdražení tam samozřejmě je, ale pokud nemáte lány luk, tak je v rámci spotřeby těch sekaček zanedbatelné," myslí si předseda Českého svazu zahrádkářů Stanislav Kozlík.

Související obsah

Vědci přisuzují letošní teplý podzim globálnímu oteplování. Je tak možné, že si budeme na listopadové sekání trávníků muset prostě zvyknout.

"Podzimní teploty se zvyšují dlouhodobě. Například deset nejteplejších podzimů v Evropě bylo pozorováno po roce 2006. Přestože teploty mezi lety kolísají v důsledků různých příčin, současný růst teploty lze jednoznačně připsat globální změně klimatu," tvrdí třeba Martin Hanel z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity.

Zemědělci hodnotí sklizeň jako nadprůměrnou. Zdražování pečiva ale nezastaví:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz