Zajímavosti

Odstartovala přelomová mise Artemis. NASA vyslala raketu k Měsíci

Ve středu ráno odstartovala mise Artemis I, jejímž cílem je bez posádky obletět Měsíc a posléze se vrátit zpět na Zemi. Raketa Space Launch System (SLS) z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vzlétla před osmou hodinou ranní.

Po několika odkladech NASA konečně vyslala do vesmíru raketu Space Launch System (SLS) s modulem Orion, jejímž cílem je Měsíc. Ačkoliv se v noci objevily problémy, technikům se podařilo je odstranit. Start musela NASA o zhruba půl hodiny odložit, v 7:38 ale konečně spustila odpočet. Deset minut poté zažehly motory a raketa vyrazila na misi.

​Nyní míří k Měsíci, kam dorazí za zhruba tři dny. Měsíc poté obletí a po 25 dnech se vrátí zpět na Zemi. Startem rakety započal dlouho očekávaný program Artemis, který má za cíl vyslat na povrch Měsíce po mnoha desetiletích astronauty. Mise Artemis I je ale testovacím letem a raketa tak lidskou posádku zatím neveze.

Související obsah

​První pokus o start měl proběhnout letos v srpnu, kvůli technickým problémům se ale neuskutečnil. Tytéž důvody si vyžádaly odložení i záříjového pokusu. Poté start rakety znemožnily povětrnostní podmínky, konkrétně hurikán bičující Floridu, kde leží i Kennedyho vesmírné středisko.

Více o programu Artemis se dozvíte v reportáži (8/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz