Zahraničí

Boeing s 298 lidmi sestřelila v roce 2014 ruská raketa, rozhodl soud

Boeing 777 dopravce Malaysia Airlines, který se v roce 2014 zřítil na východě Ukrajiny, byl sestřelen raketou vyrobenou v Rusku odpálenou z území kontrolovaného proruskými separatisty. Shodl se na tom nizozemský soud, který celou událost prošetřuje. Tři obviněné odsoudil, jednoho osvobodil.

Nizozemský soud rozhodoval o vině či nevině tří Rusů a jednoho Ukrajince, kteří měli být zodpovědní za sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou v roce 2014. "Soud je toho názoru, že let MH17 byl sestřelen raketou BUK odpálenou poblíž farmy v obci Pěrvomajsk. Sestřelení letadla způsobilo smrt 283 cestujících a 15 členů posádky," řekl podle agentury Reuters na čtvrtečním přelíčení předsedající soudce Hendrik Steenhuis.

Nizozemská prokuratura ze sestřelení letounu obvinila ruské zpravodajské důstojníky Igora Girkina, Sergeje Dubinského a Olega Pulatova a vůdce ukrajinských separatistů Leonida Charčenka, uvádí France24. Ti sice neměli raketu přímo odpálit, podle žalobců za to ale nesou zodpovědnost. Žalobci pro ně žádali nejvyšší trest, tedy doživotní vězení. K soudu se však nikdo z nich nedostavil a je tak nepravděpodobné, že by si trest někdy odpykali.

Vinným ze sestřelení letadla soudce uznal dva Rusy, Girkina a Dubinského, a jednoho Ukrajince, Charčenka. Všechny tři odsoudil na doživotí. U Pulatova se podle soudu nepodařilo vinu prokázat, uvedla agentura AP. Pulatov byl také jediný, který k soudu vyslal svého právního zástupce.

Související obsah

Boeing 777 dopravce Malaysia Airlines se zřítil 17. července 2014 na východní Ukrajině, kde v té době bojovali proruští separatisté s podporou ruské armády proti vládním ukrajinským silám. Jak odhalil investigativní web Bellingcat, právě systém BUK ovládaný ruskými vojáky měl stát za sestřelením letounu. Ke stejnému závěru později došel také mezinárodní tým vyšetřovatelů.

Rusko sice následně přišlo s teorií, že malajské letadlo sestřelil ukrajinský bitevník, tuto teorii se ale podařilo vyvrátit. I teď Moskva odmítá převzít za sestřelení dopravního letadla zodpovědnost. "Tento soud v Nizozemsku je možná jedním z nejskandálnějších soudních řízení v dějinách," okomentoval podle deníku Daily Mail proces Kreml. 

Let MH17 sestřelila ruská raketa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz