Domácí

Chřipka udeří naplno. Vakcíny jsou připravené, Češi ale nemají zájem

Dva roky byl kvůli covidu a nošení respirátorů od chřipky klid. Teď se ale epidemiologové bojí toho, že udeří znovu a naplno. Dokonce už zjistili i to, jaká mutace chřipky bude letos převládat, a dobrou zprávou je, že připravené vakcíny jsou účinné právě na tuto variantu viry.

Dominantním typem chřipkového viru letos bude ten s názvem H3N2. Potvrzují to data z jižní polokoule, kde už postcovidová chřipková vlna proběhla. "Po Evropě je už v polovině zemí plošný výskyt, náznaky jsou na Maltě, ve Skotsku a Německu. Přijde vlna, která bude výrazně silnější než v posledních dvou letech," okomentoval epidemiolog Roman Prymula.

Paradoxně je i tady na vině covid. Poslední dvě zimní sezony se ani chřipka proti dominantnímu koronaviru nedokázala prosadit. Teď do Česka ale podle epidemiologů vtrhne plnou silou.

Vakcinologové jsou ale připraveni a na H3N2 nachystali past v podobě vakcíny. Jenže k očkování je u nás velká nechuť. Statisticky by až 14. respondent řekl, že si nechal dát vakcínu proti chřipce. Pořád platí, že u nás je nejnižší proočkovanost v Evropě, něco kolem 7 procent.

Související obsah

​Na očkování je přitom nejvyšší čas. Chřipka se pomalu rozjíždí. "Je-li chřipka, je důležitá izolace, ležet doma, užívat léky, rozhodně se nekontaktovat s jinými lidmi, které bychom mohli nakazit," poradil praktický lékař Ivan Miro.

U dětí předškolního věku připadá 4 000 nemocných na každých 100 tisíc. A to by u této věkové kategorie znamenalo překročení hranice epidemie více než dvojnásobně. Čím si jsou epidemiologové jistí, je to, že respirátory jsou velmi účinnou ochrannou nejen proti covidu, ale i proti chřipce.

rod, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz