Domácí

Česká města se potýkají s drahotou. Ceny rostou u svozu odpadu a jízdného

Přichází další zdražování. Některá města v Česku od Nového roku zvýší nebo nově zavedou poplatek za odvoz odpadu. A jinde zase plánují zvednout ceny za jízdné v městské hromadné dopravě. Argumenty pro zdražování jsou především zvýšené výdaje za energie a pohonné hmoty.

V Chrudimi radnice zvýší částku za svoz odpadu. Letos platili lidé 600 korun za osobu, příští rok to bude tisícovka. V Ústí nad Labem se za odvoz odpadu neplatilo pět let. Od ledna se to ale zřejmě změní. Už v pondělí budou zastupitelé rozhodovat o zavedení poplatku, ročně by každý dospělý platil 720 korun.

"To je jako hodně, a teď si vemte, když máte čtyřčlennou rodinu, tak je to zásah do rozpočtu. Všechno je drahé a ještě toto, člověk jako opravdu nemá na všechno peníze," zaznělo mezi reakcemi Ústečanů na zpoplatnění svozu odpadu.

Část ústecké koalice se přitom před volbami zavázala, že poplatek za odvoz odpadu zavádět nebude. "Rada připravila materiál, který budeme předkládat v pondělí zastupitelstvu, kde budeme diskutovat, eventuálně se přijme usnesení," řekl ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO).

Související obsah

​Také v Prostějově se má poprvé po deseti letech zdražit odvoz odpadu ze šesti na osm stovek. Další zásah do peněženek přijde například v Plzni. Tam se zvýší jízdné v městské hromadné dopravě z původních 20 na 22 korun.

Cenu jízdného zvednou také jednotlivé kraje, nejvýrazněji v Ústeckém kraji. Jízda mezi městy zdraží o čtvrtinu. V těsném závěsu je jižní Morava, tam půjde jízdné nahoru o 20 procent.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz