Domácí

Zručnost i tvrdá práce. Řezbář předvedl, jak vznikají betlémy v životní velikosti

Obce finišují s přípravami na Vánoce a některé si pro své občany připravily na začátek adventu velké překvapení. Dvě vesnice na východě Čech budou mít vyřezávané betlémy v životní velikosti. Řezbář z Jasenné u Jaroměře je právě dokončuje a kamera TV Nova u toho nemohla chybět.

Miroslav Kříž myslí na Vánoce už v létě. Vždyť vyřezat jednu postavu trvá i čtyřicet hodin. Z 200kilové klády vznikne 100kilová socha. Že je tahle těžká práce pro tvrdé chlapy, dokazuje umělec zvednutím trika. Modřinu, která týdny nemizí, má přes celé břicho. "Že něco nečekaně praskne, nebo spadne na nohu něco, to se stává," řekl ke svému zranění.

Udělat Josefa je prý lehčí práce. Je to zkrátka "jen muž s vousy". Ale obličej ženy, třeba Marie, to už kumšt je. A ten nejtěžší. "Když řežu ženu, tak se většinou dívám na manželku a většinou z toho vyjde manželka," poznamenal řezbář.

Související obsah

​Jeho žena vedle sochy před televizní kamerou TV Nova znovu zapózovala a ta podoba je neskutečná. "Je to příjemné, že se inspiruje stále mnou, a ne nikým jiným," je potěšená manželka Michaela.

Vyrobené betlémy v životní velikosti za pár dní poputují do České Čermné na Náchodsku a do Libčan na Královéhradecku. V Libčanech loni koupili nové osvětlení na strom a teď ještě betlém, který v obci nikdy nebyl. Z papírové, slaměné a dřevěné varianty vyhrála ta třetí možnost. A časem bude i víc figur. Betlém poprvé lidé uvidí už příští sobotu a k tomu se rozsvítí i vánoční strom.

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz