Zahraničí

Oblíbená evropská zoo se na dlouho zavírá. Zabíjela tam ptačí chřipka

Oblíbená evropská zoo se na dlouho zavírá. Zabíjela tam ptačí chřipka
Berlínskou zoo museli kvůli ptačí chřipce uzavřít | Zdroj: Profimedia / DPA / Theresa Held

Berlínská zoo musela mimořádně zavřít kvůli propuknutí ptačí chřipky. Nemoc byla potvrzena u afrického vodního ptáka, který na její následky zemřel. Jak dlouho zůstane jedna z nejnavštěvovanějších zoologických zahrad v Evropě uzavřená, není zatím jasné. Počítá se ale minimálně s několika týdny. Jde o preventivní opatření, které má zabránit šíření chřipky mimo areál.

O svém uzavření informovala berlínská zoo na webových stránkách, kde také uvedla důvod. "Pták ze Zoo Berlín byl pozitivně testován na ptačí chřipku, takže areál bude pro návštěvníky preventivně zavřený. Akvárium zůstane otevřené," stojí v oznámení.

Oznámení o uzavření Zoo Berlín | Zdroj: Profimedia / DPA / Monika Skolimowska

​Opatření platí na dobu neurčitou. Deníku Tagesspiegel se podařilo zjistit, že se očekává několikatýdenní uzavření. Jedná se o preventivní opatření, které má zabránit šíření nákazy mimo areál. Prostřednictvím návštěvníků by se totiž nemoc mohla dostat mezi drůbež a další domestikované či doma chované ptactvo.

Evakuace areálu proběhla v poledne, a to poté, co se potvrdila infekce virem u jednoho ptáka. Jednalo se o kladivouše afrického, brodivého opeřence původem z Afriky a části Asie, který v důsledku nemoci uhynul.

Související obsah

​Správa životního prostředí informovala, že v laboratoři budou prozkoumány vzorky dalších zvířat. "Teprve poté bude jasné, jaký je rozsah nákazy a jak dlouho bude muset být zoo uzavřena," uvedla. "Spolupráce mezi zoo, agenturou životního prostředí a veterinárním úřadem funguje velmi dobře. Všichni zúčastnění se snaží situaci řešit společně a reagovat rychle," doplnila Almut Neumannová z veterinárního úřadu.

Úřady zároveň vyzývají místní obyvatele, aby se nedotýkali mrtvých ptáků, pokud na ně v Berlíně narazí. Pokud se tak již stane, musí si důkladně umýt ruce.

Není to poprvé, kdy v zoologické zahradě propukla ptačí chřipka. Zkušenosti s tím mají i české zoo. Například v Liberci se objevila v roce 2017, kdy v důsledku infekce uhynula labuť. Zahrada pak musela utratit dalších osm ptáků.

Kvůli loňské ptačí chřipce v Česku je letos méně housat. S tím souvisí i zdražení husího masa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz