Domácí

V Česku chybí lékaři i sestry. Problémy trápí také pohotovosti

Po celém Česku chybí stovky zdravotníků. Velký nedostatek jich je například i v Chrudimi, kde je už skoro půl roku uzavřená lůžková část interny. Vedení nemocnice tvrdilo, že oddělení otevře v září, jenže to se nestalo. Sehnat se podařilo jen jednoho lékaře. Zdravotní sestry mezitím raději odešly pracovat jinam.

Chrudimský starosta František Pilný (ANO) vyskládal na stůl dopisy od rozezlených pacientů a příběh jednoho převyprávěl: "Jeli sem do Chrudimi na internu, zjistili, že je zavřeno. Poslali je do Pardubic, tam jim řekli: 'spádově sem nepatříte, my máme plno, my vás nechceme, jeďte si někam jinam'."

Za zachování oddělení v Chrudimi se v petici podepsalo 7 500 lidí. Měla to být sice hořká, ale jen krátká etapa v historii chrudimské interny. Lůžková část je tam ale zavřená už od července.

"Podařilo se nám sehnat zatím jednoho lékaře," řekla mluvčí Nemocnic Pardubického kraje, kam spadá i ta chrudimská, Kateřina Semrádová. Nemocnice ale potřebuje obsadit šest dalších úvazků.

Internista, který podepíše pracovní smlouvu s chrudimskou nemocnicí, dostane navíc náborový příspěvek 300 tisíc korun. Do motivačního kolotoče se zapojila i radnice. Lékařům nabízí bydlení, město má volné tři byty.

Před několika měsíci natočily sestry dojemné video, na kterém se s internou loučily, a vzápětí hledaly práci jinde. Pokud se oddělení znovu otevře, prý starostovi slíbily, že dají výpověď a dorazí do Chrudimi. I za cenu, že vrátí náborový příspěvek.

Související obsah

Situace je špatná i v dalších regionech

Chrudim v tom není sama, plný stav nemá prakticky žádná česká nemocnice. Sto lékařů a dvě stě sester chybí napříč Ústeckým krajem. A situace se dlouhodobě nelepší. Ve Zlíně by potřebovali čtyřicet sester, nejsou zejména na kardiologii, interně a na operačních sálech.

Sto třicet zdravotníků hledá pět nemocnic v Královéhradeckém kraji. Z toho 60 lékařů. Ostravská fakultní nemocnice by ráda přijala 40 lékařů a stejný počet sester.

"Zjednodušujeme systém vzdělávání, chceme umožnit i krátkodobé úvazky. Za dostupnost zdravotní péče odpovídají zdravotní pojišťovny a také v jednotlivých nemocnicích, jaké podmínky mohou nabídnout," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Související obsah

Více zdravotníků potřebují i na pohotovostech

Ve Zlínském kraji zabezpečují pohotovostní službu čtyři krajské a jedna soukromá nemocnice. Ve všední den ošetří pacienty na sedmi místech. I tak to mají lidé z okolních vesnic na pohotovost poměrně z ruky.

Pohotovostí je sice ve Zlínském kraji dostatek, dlouhodobým problémem je ale nedostatek lékařů. "Stejně jako v jiných krajích tak i ve Zlínském kraji řešíme personální problém," řekla mluvčí Zlínského Kraje Soňa Ličková. "Pokud by došlo k navýšení finančních odměn, tak by se těch lékařů zúčastnilo více," míní praktický lékař Lubomír Nečas.

V Plzeňském kraji zřídili v odlehlejších částech pohotovostní službu i někteří praktičtí lékaři přímo u sebe v ordinaci. "V oblastech, kde nemají pokrytí naše krajské nemocnice, vypisujeme výběrové řízení a na tři roky tam vždy poskytují mimo své ordinační hodiny soukromí poskytovatelé služby a zajišťují pohotovost," uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti).

Mapa pohotovostí | Zdroj: TV Nova

​Na mapě vidíte počty lékařských pohotovostí v jednotlivých krajích. Nejsou v nich započítány ordinace a nemocnice, které vás ošetří jen o víkendu. V hlavním městě jsou zaznačeny pouze pohotovosti, na které přispívá město Praha.

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz