Domácí

Řádění muže se sekerou v obchodě IKEA byl protest. Odhalili, co mu vadilo

Řádění muže se sekerou v obchodě IKEA byl protest. Odhalili, co mu vadilo
Policie muže zadržela | Zdroj: AKTU.cz

Rádio svobodná Evropa odhalilo, že muž, který v pátek vpodvečer demoloval nábytek v pražské pobočce obchodního domu IKEA, je běloruský student a aktivista Pyotr Markelov. Svým činem protestoval proti spojení obchodního řetězce s výrobci, kteří údajně v Bělorusku využívají otrockou práci vězňů.

Dramatické chvíle, které v pátek sledovali návštěvníci obchodního domu IKEA na pražském Zličíně, byly protest proti zneužívání otrocké práce běloruských vězňů, a to včetně těch politických. Mladý muž v obchodě rozmlátil sekerou dva noční stolky a polil je červenou barvou.

Podle Rádia svobodná Evropa je pachatelem, kterého policie na místě zadržela, mladý Bělorus Pyotr Markelov, který v Praze studuje. Po svém činu si měl vzít megafon a anglicky prohlásit, že to udělal na protest proti spolupráci obchodního řetězce s běloruským režimem.

Jeho čin natáčel další spolužák pocházející z Běloruska. Ten Rádiu svobodná Evropa řekl, že si Markelov vybral chvíli, kdy poblíž nebyly žádné děti, vybral si stolky, které byly vyrobeny v Bělorusku, a po činu v klidu počkal na zadržení policisty.

Související obsah

​Mluvčí obchodního řetězce IKEA Marek Vomočil v pátek pro TN.cz řekl, že oddělení, kde Markelov demoloval nábytek, bude otevřené v průběhu soboty. "Díky včasnému zásahu naší ochranky a následně policie nebyl naštěstí nikdo zraněn, což je to nejdůležitější," uvedl.

Práce vězňů na nábytku

Že IKEA využívala dodavatele napojené na běloruský režim a zneužívající otrocké práce vězňů, uvedl ve čtvrtek francouzský investigativní portál Disclose. Podle něj nejméně 10 dodavatelů nábytkářského řetězce v Bělorusku využívalo levné pracovní síly vězňů. Trvat to mělo celých 10 let.

Související obsah

V trestaneckých koloniích podle portálu panují nelidské podmínky. Vězni jsou mučeni, trápeni hladem a nemají přístup ke zdravotní péči. Ve věznicích končí nejen násilníci, ale i odpůrci režimu běloruského diktátora Alexandra Lukašenka. Dodavatel pro řetězec IKEA měl využívat i věznici pro mladistvé, kde trestanci dostávají za práci v přepočtu zhruba 50 korun měsíčně!

​Mluvčí švédské společnosti uvedl, že "IKEA bere všechny zprávy ohledně situace v Bělorusku velmi vážně a nepřipouští porušování lidských práv ve svém dodavatelském řetězci," napsal web Politico.

Muže zadrželi policisté | Zdroj: Policie ČR

​Situace v Bělorusku, kde režim potlačoval brutálně protesty proti výsledku údajně zfalšovaných voleb, podle mluvčího vedla k tomu, že v červnu 2021 se nábytkářská společnost rozhodla odejít z Běloruska. Rozhodnutí pak ještě urychlila válka na Ukrajině, ke které Lukašenko Putinovi umožnil využít běloruské území.

Politico také připomíná, že to není poprvé, co IKEA řeší podobný skandál. Před 10 lety musela přiznat, že nábytek v 70. a 80. letech vyráběli i političtí vězni v NDR.

V obchodním domě IKEA zasahovala v pátek večer policie:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz