Zahraničí

Hlídky na hranicích zadržely téměř 9 000 migrantů. Kontroly se nejspíš prodlouží

Už téměř 9 000 nelegálních migrantů zadržely po obnovení kontrol hlídky na česko-slovenské hranici. A i když v posledních dnech jejich počet výrazně klesl, vojáci a policisté tam zůstávají dál. A zůstanou tam nejspíš i po 12. prosinci. To v sobotu připustila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Po obrovském nárůstu nelegální migrace z léta vyslala česká vláda na hranice policisty. S vojáky a celníky kontrolují všechna přijíždějící auta ze Slovenska, stejně tak vlaky. Procházejí i tzv. zelenou hranici. Kritiku Slováků, že je to porušování schengenských pravidel, česká vláda odmítá.

"Já jsem na vlastní oči viděla i to, proč ty kontroly považuji za důležité. Není to jediná Česká republika, která by takto k těm kontrolám musela přistoupit, nikoho z nás to netěší," uvedla Černochová.

Související obsah

V posledních dnech počty odhalených migrantů poklesly, místo stovek jsou to desítky. Proč tomu tak je, se prý dá zatím jen spekulovat. "Může tam hrát určitou roli počasí. Na druhou stranu to mohou být třeba i některá opatření, která už byla přijata. Je reálné taky to, že se ta trasa odkloní přes jiné státy," myslí si ředitel jihomoravské policie Leo Tržil.

Je možné, že pomohly také společné česko-slovenské policejní hlídky na dálnici D2 i na vlakovém nádraží v Kútech. Česká armáda už zapojila do střežení hranic i aktivní zálohy. A ty budou nejspíš dál potřeba. Podle ministryně Černochové je možné, že hlídky zůstanou na hranicích i po 12. prosinci. "Pokud bude zapotřebí, tak určitě nikdo z nás nebude v tomto ohledu panu ministrovi vnitra házet klacky pod nohy a říkat, že ne," potvrdila Černochová. S nelegální migrací pomáhají i drony. Už několikrát natočily skupinky, které se do České republiky snažily dostat.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz