Domácí

Obdarujte na Vánoce děti ohrožené chudobou. Startuje sbírka Krabice od bot

Začíná 12. ročník největší vánoční sbírky dárků v Česku pro děti ohrožené chudobou. Celorepubliková sbírka Krabice od bot startuje v pondělí a potrvá do 4. prosince. Návazná finanční sbírka Krabice online běží nepřetržitě. Cílem je vybrat a následně rozdat 50 tisíc dárků, které pomohou chudým dětem prožít radost z vánoční nadílky.

Každoročně pomáhá sbírka dárků Krabice od bot dětem po celé republice. Dětí ohrožených chudobou od loňského roku přibylo. Od roku 2021 se počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby navýšil z 9 na 16 %. Diakonie ČCE tak opět svou sbírkou dárků chce pomoci dětem, pro které vánoční dárek není samozřejmostí. U některých z obdarovaných bude Krabice od bot i jediným dárkem, který dostanou.

Rezervace dárků na webových stránkách, kde najdete i mapu 151 sběrných míst, slouží ke kvalitnější organizaci v průběhu sbírky. "Dárce si na mapě jednoduše vybere, na které sběrné místo svou krabici v době konání sbírky doručí. Druhým krokem rezervace je výběr věku a pohlaví dítěte, které chce obdarovat. Věkové rozpětí je od novorozenců až po 17leté, dárci také mohou obdarovat maminky nebo tatínky," říká Zdeňka Sobotová, manažerka sbírky Krabice od bot.

Související obsah

​Jen za první den rezervací si 2 847 dárců rezervovalo 9 324 dárků. Samotný sběr dárků se uskuteční od 21. listopadu do 4. prosince. Po jeho ukončení poputují dárky ze sběrných míst přímo do rodin nebo do pomáhajících organizací, kde budou v předvánočním období rozdány dětem.

Balí jednotlivci, rodiny i firmy

Desetitisíce lidí, stovky škol a mateřských školek a přes 50 firem balí krabice a připravují vánoční dárky pro chudé děti. Sběrná místa si dobrovolníci otevřou v neziskovkách, ale i na městských úřadech, v kavárnách, knihovnách nebo prodejnách elektroniky.

"Téma chudoby se v poslední krizové době stává čím dál více součástí veřejné diskuze. O problémech, které nejsou jasně viditelné a jednoduše popsatelné, se veřejně moc nemluví a chudoba je toho příkladem. Chudé dítě nepoznáte vždy podle toho, že chodí špatně oblékané, protože i v second handech lze najít pěkné oblečení. Přitom je u nás dětí ohrožených chudobou více než 200 tisíc," říká Dalibor Hála, mluvčí Diakonie ČCE.

Související obsah

Krabice online – pomoc během celého roku

S Vánoci ale dětská chudoba nezmizí. Právě proto je tu online finanční sbírka Krabice online, protože ty největší dárky se do krabice od bot nevejdou. Výtěžek z Krabice online pomáhá maminkám v azylových domech, rodinám dětí s postižením, dětem ze sociálně vyloučených lokalit a pěstounských rodin.

Z krizového fondu Krabice online tak mohou rodiče s dětmi získat příspěvek na potraviny, pomoc s bydlením nebo třeba školní pomůcky. Dárci už na pomoc dětem prostřednictvím Krabice online poslali více než osm milionů korun.

Partnerem sbírky Krabice od bot je televize Nova.

Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz