Zahraničí

Německo nabídlo Polsku obranný systém Patriot. Rozmístí ho u hranic s Ukrajinou

Německo nabídlo Polsku systém protivzdušné obrany Patriot a Varšava v pondělí potvrdila, že o něj má zájem. Německá ministryně obrany reagovala na incident z východního Polska, kde raketa, letící nejspíš z Ukrajiny, zabila dva lidi. Od začátku ruské invaze na Ukrajině NATO posiluje protileteckou obranu v celé Evropě.

V říjnu se více než desítka členských zemí NATO dohodla na nákupu systémů protivzdušné obrany. Přišlo s tím Německo a připojilo se i Česko. Německo zároveň nabídlo Polsku své systémy Patriot a Polsko v pondělí nabídku přijalo.

"Uvítal jsem návrh německého ministra obrany rozmístit v naší zemi další zařízení pro odpalování raket Patriot. Během dnešního telefonického rozhovoru s německou stranou navrhnu, aby byl systém umístěn u hranic s Ukrajinou," napsal v pondělí dopoledne na twitteru polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

Patriot je jeden z nejznámějších mobilních systémů protivzdušné obrany. Účinný je proti letadlům, střelám s plochou dráhou letu i balistickým raketám v poslední fázi letu. Používá ho 16 zemí světa, z toho čtyři evropské země NATO.

Související obsah

​"Patriot využívá pozemní radiolokátory a řízené rakety, které jsou naváděné na cíl. Každá raketa nese na palubě vlastní malý radiolokátor," objasnil vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. 

Česko Patrioty pořizovat nebude. Česká armáda se rozhodla pro prověřený systém izraelské výroby. "Armáda České republiky se rozhodla pořídit systém SPYDER, což je systém krátkého a středního dosahu. Zatímco Patriot patří mezi systémy dlouhého dosahu," vysvětlil Visingr.

Dva své obranné systémy Patriot Německo už na začátku války vyslalo na Slovensko. "Polsko dostane podporu od Německa v podobě Patriotu. Podobně to funguje na Slovensku, protože Slováci poslali svoje protivzdušné systémy na Ukrajinu. My jsme poslali na Ukrajinu jiné kategorie techniky a také z toho těžíme," dodal Visingr. Místo techniky odeslané na Ukrajinu dostaneme například od Američanů bojové vrtulníky nebo od Němců tanky Leopard.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz