Domácí

Dvě otravy plynem během půl hodiny. Dívka po resuscitaci bojuje o život

Dvě otravy plynem během půl hodiny. Dívka po resuscitaci bojuje o život
Ilustrační foto | Zdroj: Štěpán Filip / TN.cz

Dvě události spojené s otravou jedovatým plynem řešili během několika desítek minut v pondělí večer hasiči a záchranáři v Moravskoslezském kraji. Nejprve vyjížděli do obce Závišice, kde našli v bezvědomí 71letou ženu. Ani ne o půl hodiny později zasahovali v Ostravě u 14leté dívky, kterou museli resuscitovat.

Minutu před půl jedenáctou večer byla hasičská jednotka Moravskoslezského kraje (HZS MSK) v Kopřivnici vyslána do obce Závišice k ohlášené signalizaci čidla v plynovém ohřívači vody. Hned jak hasiči spolu se záchranáři dorazili na místo, detektory je varovaly před přítomností oxidu uhelnatého.

V koupelně našli bezvládně ležet seniorku. "Hasiči uzavřeli plyn u karmy a prostory odvětrali," upozornil mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Záchranáři pacientce podali kyslík, léky a připojili ji k monitoru srdeční činnosti. "Byla transportována do novojičínské nemocnice a odtud ji záchranáři následně přepravili na specializované pracoviště s hyperbarickou komorou do Městské nemocnice Ostrava," uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

V domě byli podle hasičů ještě další dva lidé. Těm se nic nestalo.

Související obsah

Resuscitace 14leté dívky

Deset minut před 23. hodinou už mířili profesionální hasiči z Ostravy do městské čtvrti Muglinov, a to opět k měření koncentrace oxidu uhelnatého.

"Zdravotníci v době příjezdu hasičských jednotek k události na místě resuscitovali jednu nadýchanou osobu, nikdo další nebyl zraněn. Hasiči i zde odvětrali prostory a uzavřeli přívod plynu," uvedl Kozák.

Podle Humpla se jedovatým plynem nadýchala 14letá dívka. Našli ji rovněž v koupelně, kde měření ukázalo také přítomnost oxidu uhelnatého.

"Nejevila známky života, a blízcí proto podle instrukcí operátorky zahájili nepřímou srdeční masáž. Ve snaze o záchranu pokračovali rozšířenou resuscitací záchranáři, kteří byli na místě události během sedmi minut od převzetí výzvy k zásahu. Za pomoci přístrojové techniky a léků se jim po téměř půl hodině podařilo obnovit krevní oběh a dívku transportovali do Fakultní nemocnice Ostrava. Její stav zůstával kritický," uvedl.

Tichý zabiják

Záchranáři zasahují u pacientů s otravami, jejichž zdrojem jsou plynové ohřívače v koupelnách, opakovaně. "Jedná se přitom o velmi nebezpečné situace, před nimiž je zapotřebí důrazně varovat. A to tím spíše, že začala topná sezona, tedy období, kdy budou tato zařízení v plném provozu," upozornil Humpl.

Oxid uhelnatý je plyn bez chuti a zápachu, takže jeho přítomnost nelze lidskými smysly včas zjistit. Vzhledem k jeho vlastnostem stačí i malé množství a lidé se mohou přiotrávit. Dokáže totiž velice rychle způsobit bezvědomí s možností trvalého poškození zdraví, nebo dokonce smrti.

Oxid uhelnatý se uvolňuje ve špatně spalujících zařízeních, jako jsou ohřívače vody, kotle, krby a další zařízení spalující uhlí, dřevo, plyn, oleje nebo naftu. "Detektor oxidu uhelnatého signalizuje přítomnost nebezpečného plynu již při velmi malých koncentracích, kdy ještě není přímo ohroženo zdraví nebo život osob, které jej dýchají. Včas tím upozorní na vznikající nebezpečí," uvedl Kozák.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz