Zajímavosti

Vánoční trhy jsou zpět v plné síle. Vídní už se line vůně svařáku

Vídeňskými ulicemi už se line vůně svařeného vína a zvuk koled. Tamní vánoční trhy se otevřely pár dní před první adventní nedělí a poprvé od vypuknutí pandemie bez jakéhokoli omezení.

V hlavním rakouském městě se otevírá přibližně 30 vánočních trhů. Konají se i na nádvořích slavných císařských paláců. "Naposledy loni jsem byl tady v Schönbrunnu. Je krásné být zpátky. A také konečně napadl sníh," prozradil student z jižní Indie Adithyan Put-on Veettil.

V letním rezidenčním paláci Habsburků je na nádvoří na 80 stánků. V roce 2020 byly trhy zrušeny kvůli pandemii covidu-19. O rok později tam mohli jen očkovaní, ale přibližně týden po otevření musely být uzavřeny. Letošek je návratem k normálu. "Po dvou a půl roce pandemie je to skvělý pocit. Konečně můžeme pořádat vánoční trhy bez omezení," prohlásila generální ředitelka Marketing Tourismus Synergie Wien Gabriela Schmidteová 

Na trzích nabízejí například svařené víno se zapálenou homolí cukru namočenou v rumu. Vzhledem k tomu, že se Evropa potýká s energetickou krizí, zvolili organizátoři při osvětlování obrovského stromu úspornější LED diody.

Související obsah

Novinkou je adventní trh na nádvoří Lichtenštejnského zahradního paláce. Pro zábavu dětí je v provozu historický kolotoč. "Když je zima, jdete si dát svařené víno na vánoční trh. To je jedna z nejkrásnějších stránek Vídně," uvedl student molekulární biologie Manuel Maluena.

V centru města se koná jeden z nejstarších trhů. Jde o Starovídeňský vánoční trh, který letos slaví 300. jubileum. Vídeň je symbolem pravé vánoční tradice, koná se zde více vánočních trhů než v kterémkoli jiném evropském městě.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz