Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují. Rozdíl v cenách je ale mezi benzinkami velký

Cena ropy na světovém trhu klesá. V pondělí byla dokonce letos nejlevnější. Mírný pokles cen pohonných hmot zaznamenávají v posledních dnech i čeští řidiči. Přesto je stále velký rozdíl v cenách mezi čerpacími stanicemi.

Za prudkým poklesem ceny ropy stála informace o tom, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se chystá od nového roku zvýšit těžbu. Cena ropy tak byla nejnižší od začátku roku. Zpráva se ale nakonec nepotvrdila a ropa se vrací na původní hodnoty.

"U samotné ceny ropy už neočekáváme větší pokles cen, ale příznivé pro motoristy je to, že na celém evropském trhu se výrazně snížily marže na velkoobchodním trhu," říká ekonom Boris Tomčiak.

Rozdíly v cenách mezi jednotlivými pumpami jsou ale velké. Zatímco ve Šterboholech natankujete benzin za 38,90, jen o pár metrů dál zaplatíte za litr benzinu o tři koruny více. Například na čerpací stanici ve Vysočanech natankujete naftu za 44,50 a o dvě koruny a deset haléřů méně zaplatíte například na benzince ve Vinohradech.

Související obsah

​Přitom podle ministerstva financí jsou marže čerpacích stanic v pořádku. "Měsíc říjen dopadl skutečně dobře, protože marže na benzinových stanicích byly rekordně nízké," uvedla mluvčí resortu Michaela Lagronová.

"Jsou tady čerpačky, které fungují s minimální marží, snaží se vydělat na velkém objemu, který prodají. Někteří jiní třeba nemají tolik konkurentů blízko sebe, tak vidí, že tu marži mohou mít výrazně vyšší," vysvětluje rozdíly prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. "Velké rozdíly mezi cenami pohonných hmot jsou dány i ochotou spotřebitelů tyto ceny platit," doplnil ho ekonom Petr Dufek.

S kontrolami marží čerpacích stanic počítá ministerstvo financí do konce roku a pak zřejmě ještě minimálně do prvního čtvrtletí. V příštím roce by měla být i nadále snížená spotřební daň u nafty. U benzinu s tím stát už nepočítá.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz