Zajímavosti

Lidé omezují výdaje na dárky. Čekají nás skromnější Vánoce, říká ekonom

Lidé omezují výdaje na dárky. Čekají nás skromnější Vánoce, říká ekonom
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Loňské Vánoce byly ve stínu globální pandemie koronaviru, ty letošní ovlivňuje výrazné zdražování. Kromě potravin částečně vzrostly ceny i u dalšího zboží a zdražila také doprava. Přesto u některých produktů paradoxně cena klesla.

​Vánoční horečka je v plném proudu. Oproti loňsku lidé ale více hledí na ceny dárků, které pořídí svým blízkým. Důvodem je zdražování a rostoucí inflace. "Vidíme to u vybavení domácnosti, u elektroniky, na útratách za výrobky pro sport, kulturu a rekreaci. Tam všude jsou meziroční propady v tržbách. Lze tedy očekávat, že v tomto módu budou pokračovat i o Vánocích," popsal nákupní chování Čechů ekonom Štěpán Křeček.

"Vzhledem k růstu životních nákladů je také možné, že lidé z finančních důvodů raději nakoupí pouze dárky pro děti, zatímco dárky pro dospělé členy rodiny oželí," řekla mluvčí internetového obchodu Alza Daniela Chovancová.

Související obsah

Podle Křečka lidé kromě dárků šetří i v dalších oblastech. "Je to vidět třeba na spotřebě energií, kde je hlášena výrazná úspora, hlavně u plynu. Vidíme to i na potravinách. Tam je úspora dána hlavně tím, že lidé například přestávají kupovat ovoce a zeleninu. Více se zaměřují na ty levnější položky," řekl ekonom.

"Vidíme, že tržby obchodníků dramaticky klesají. Je to způsobeno bezesporu tím, že kvůli vysoké inflaci se lidem snižují reálné příjmy, a to zhruba o desetinu. Proto se zaměřují na výběr toho nejlevnějšího možného sortimentu. Také se více zaměřují na akční nabídky, které jsou v současné době mimořádně populární," upřesnil Křeček.

Rostoucí ceny

Ceny rostou i v přepravě. Nejen kvůli zvyšujícím se provozním nákladům zdražila už na začátku letošního roku své služby společnost PPL. K podobnému kroku se v květnu rozhodla i Zásilkovna. "Důvodem pro úpravu cen byly dlouhodobě se zvyšující ceny vstupů, především jde o navýšení ceny pohonných hmot," řekl mluvčí společnosti Kamil Chalupa.

Související obsah

Více si připlatíte například za mobilní telefony a další nositelnou elektroniku. "Není to tím, že by stávající produkty zdražovaly. Ty zůstávají relativně na stejné cenové úrovni. Výrobci ale zvyšují ceny novinek, které jsou posazeny výš, než byly ceny nových modelů loňských řad," přidala Chovancová.

Naopak zlevnily například televize. "Je výrazný převis nabídky z výroby z posledních sezon nad aktuální poptávkou," prozradila Chovancová. Kromě televizí ušetříte i na noteboocích. "Je to částečně spojené s tím, že si lidé vybírají levnější varianty produktů. Minulý rok byly notebooky, ale i další IT zboží na trhu relativně nedostupné. Chyběly základní modely. Ty jsou dnes dostupné, takže díky jinému produktovému mixu nám průměrná cena notebooků klesá," dodala. Výrazně nebudou zdražovat ani oblíbené stavebnice.

Až desetina lidí si pak kvůli vánočním svátkům půjčuje peníze. Podle Křečka se však toto číslo může v letošním roce zvýšit. "Chtěl bych před tím ale varovat. Žijeme v době vysokých úrokových sazeb. Brát si úvěry je nevýhodné. Každý, kdo úvěr nezbytně nepotřebuje, by se mu měl vyhnout," zakončil Křeček.

Pražské vánoční trhy jsou za dveřmi:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz