Zahraničí

"Idioti," zuří Kimova sestra po rozhodnutí Soulu. Vyhrožuje odvetou

"Idioti," zuří Kimova sestra po rozhodnutí Soulu. Vyhrožuje odvetou
Sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong | Zdroj: Profimedia

Mocná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una ve čtvrtek odsoudila snahy Soulu uvalit další sankce na Pchjongjang kvůli opakovaným raketovým testům. Nového jihokorejského prezidenta a jeho vládu označila za "idioty" a "věrné psy" Spojených států. Začala také vyhrožovat, že podobná opatření jen přispějí k "nepřátelství a hněvu" KLDR.

Ostrá slova Kim Jo-čong přišla pouhé dva dny poté, co jihokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zvažuje další sankce vůči Severní Koreji. Ty by mohly mimo jiné cílit třeba i na kybernetický prostor, upozornila agentura AP.

Země tvrdí, že chce tímto způsobem bránit dalším raketovým testům ze strany KLDR, které přispívají k napětí na Korejském poloostrově. "Zajímalo by mě, jaké 'sankce' chtějí Jihokorejci, kteří nejsou ničím jiným než toulavým psem, který ohlodává kost hozenou Spojenými státy, drze uvalit na Severní Koreu," reagovala Kimova sestra.

Prohlášení Kim Jo-čong zveřejnila korejská agentura KCNA. "Tehdy Soul nebyl naším cílem. Nechápu, proč jihokorejský lid jen přihlíží svému režimu, ve kterém Jun Sok-jol a jeho idioti nadále vytvářejí nebezpečnou situaci," kritizovala.

Související obsah

​"Ještě jednou varujeme nestydaté hlupáky, že zoufalé sankce a tlak USA a jejich jihokorejských loutek (proti Severní Koreji) jen přispějí k nepřátelství a hněvu," dodala Kimova sestra.

Jižní Korea rychle na urážky reagovala a řekla, že je pro ni "velmi politováníhodné, že Kim Jo-čong častuje hlavu státu hrubými urážkami a neprokazuje žádné základní formy etikety". Soulské ministerstvo se také ohradilo proti "nečistým pokusům podněcovat protivládní boje a otřást systémem" v Jižní Koreji.

Kim Jo-čong je oficiálně zástupkyní ředitele oddělení Ústředního výboru vládnoucí komunistické Korejské strany práce. Jihokorejská špionážní služba ji ale považuje za druhého nejmocnějšího člověka KLDR (hned po bratrovi Kim Čong-unovi).

Související obsah

​Minulý měsíc Jižní Korea uvalila vlastní sankce na 15 severokorejských jednotlivců a 16 organizací podezřelých z účasti na nezákonných činnostech s cílem financovat severokorejské programy jaderných zbraní a raket. Byly to první jednostranné sankce Soulu vůči Severní Koreji za posledních pět let, ale experti tvrdí, že šlo do značné míry o symbolický krok. Obě země se totiž mezi sebou mohou finančně ovlivňovat jen minimálně.

Pozorovatelé ale tvrdí, že případné pokusy Soulu společně se Spojenými státy zasáhnout proti údajným nezákonným kybernetickým aktivitám KLDR by mohly Severní Koreu rozhněvat a poškodit financování jejích zbrojních programů.

Severní Korea nedávno přiznala, že nacvičovala útok jadernými zbraněmi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz