Šetří celé Česko

Láká vás dodavatel na spotové ceny energií? Nenechte se napálit!

Láká vás dodavatel na spotové ceny energií? Nenechte se napálit!
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Dostali jste od svého dodavatele energií lákavou nabídku, ve které je uvedeno, že budete za plyn a elektřinu platit méně? Pravděpodobně jde o produkt, který je vázaný na denní trh, takzvaný spot. Tyto spotové produkty ale nejsou pro domácnosti vhodné, navíc se vám může účet za energie ze dne na den nečekaně zvýšit.

Někteří dodavatelé energií ve zvýšené míře převádějí své zákazníky z řad domácností na produkty vázané na denní trh, takzvaný spot. Energetický regulační úřad (ERÚ) opakovaně upozorňuje, že spotové produkty zákon sice přímo nezakazuje, ale pro spotřebitele představují velké riziko. Spotové produkty totiž nemají pevný ceník. Ceny dodávky se u nich určují podle vzorce, který bezprostředně odráží ceny na burze.

Pokud se vás tedy snaží váš dodavatel převést z běžných ceníkových či fixovaných produktů na spotové ceny, braňte se. Takový postup totiž může být v rozporu i s dosavadním zněním zákona. "Chtěli bychom varovat zákazníky, které jejich dodavatelé nuceně převedli na spotové produkty, aby se nespokojili se současným poklesem cen a výhledem, že od ledna budou mít ceny tak jako tak pod cenovým stropem. Do konce roku zbývá ještě přes měsíc, a to jeden z těch, kdy je spotřeba plynu kvůli využití pro vytápění velmi vysoká. Lze předpokládat, že cena zemního plynu opět vzroste a s ní i cena elektřiny," varuje člen představenstva Centropol Jiří Matoušek.

Proč nyní ceny energií klesly?

Aktuálně klesly velkoobchodní ceny zemního plynu, což se odrazilo i na poklesu cen elektřiny. Důvodů je několik: jsou naplněny plynové zásobníky, protože díky relativně teplému počasí dosud nebylo nutné příliš intenzivně vytápět, dále zafungovala úsporná opatření a podařilo se snížit spotřebu. Navíc se část dodávky ruského plynu daří nahradit zkapalněným zemním plynem.

Související obsah

Dodavatel energií, který vás chce převést na spotové ceny, může tento krok vysvětlovat tím, že se jeho ceny v roce 2023 nepřehoupnou přes vládou stanovený strop. To je sice pravda, ale má svá úskalí.

Kromě ceny je totiž důležitá také jistota dodávky, což po loňské zkušenosti s Bohemia Energy, která těsně před ukončením činnosti rovněž převáděla své zákazníky na spotové produkty, vyvolává otazníky kolem dodavatelů, kteří se tak chovají letos.

Další otázkou je, co se stane po vypršení platnosti cenového stropu, která je plánována do konce roku 2023. Těžko se odhaduje, jaká pak bude na trhu situace, a pokud by zákazníkům se spotovými produkty následně prudce vzrostla cena a chtěli by změnit dodavatele, zda vůbec budou mít ke komu přejít.

"Máme za to, že po všem, čím si spotřebitelé v tomto roce procházejí, si zaslouží klidné Vánoce. A chtěli bychom jim nabídnout přechod do naší péče na produkty na dobu neurčitou. Čím rychleji to udělají, tím dříve budou v bezpečí stabilní dodávky," uzavírá Jiří Matoušek.

Co znamenají spotové produkty, můžete zjistit zde: 

TN.cz, MB

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz