Zajímavosti

Tohle si o sobě Češi myslí. V mnoha věcech se krutě mýlí

Tohle si o sobě Češi myslí. V mnoha věcech se krutě mýlí
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Češi se mnohdy mýlí v tom, v jaké zemi žijí. Zjistil to průzkum agentury STEM/MARK, která se respondentů ptala na to, kolik procent obyvatel je například obézních či v depresích. Tipy se od reality často brutálně liší.

Češi mají o zbytku populace zkreslené představy. Zastoupení různých skupin obyvatelstva nadhodnocují. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura STEM/MARK na svém webu

Týká se to například katolíků. Podle posledního sčítání lidu se v Česku k této církvi hlásí sedm procent obyvatelstva. Respondenti si ale mysleli, že jich je v Česku pětina. Nadhodnotili i počet vysokoškolsky vzdělaných. Těch je pětina, dotázaní si ale mysleli, že 27 procent.

Ještě větší rozdíly panují v tom, kolik lidí v Česku trpí depresemi. Těch jsou tři procenta, respondenti tipují 31 procent. "Vysoká hodnota u průměrného tipu bude v tomto případě nejspíše způsobena chybným chápáním pojmu deprese, který používáme až příliš často, a to i pro krátkodobé depky, jež z lékařského hlediska depresemi nejsou," okomentoval výsledky šetření analytik Radek Pileček. 

Související obsah

Výrazně méně, než lidé čekali, je i například státních úředníků. Těch čekají v populaci 20 procent místo opravdových dvou. "V této souvislosti by bylo dobré zmínit, že státní úředník se nerovná státní zaměstnanec, nýbrž jde o relativně malou podmnožinu lidí pracujících ve veřejném sektoru," upozornil Pileček.

Nadhodnotili také počet lidí mladších 18 let i těch, kterým je více než 70. "Ještě že se jedná pouze o mylné představy respondentů, protože kdyby v české společnosti opravdu byl takto vysoký podíl dětí a důchodců, tak by stát nejspíše velice rychle zkrachoval," prohlásil Pileček.

Související obsah

Zároveň je Česko zdravější, než si mnozí myslí. Kuřáků je 29 procent, což je o 15 procentních bodů méně, než respondenti tipovali. Obezitou trpí 19 procent Čechů. Což je výrazně méně než průměrný tip – 40 procent obézních lidí.

Ve svých tipech se nejvíce pravdě přibližovali vysokoškolsky vzdělaní lidé. Vliv měl i věk. Například lidé starší 60 let si výrazně více mysleli, že mají Češi zbrojní průkaz. Předpokládali, že 16 procent, ve skutečnosti jsou to však jen čtyři procenta.

Výsledky průzkumu:

Co si myslí Češi o Češích? | Zdroj: STEM/MARK

Češi jsou podle průzkumu velmi podezřívaví:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz