Zahraničí

Hrůzný požár v Prešově: Lidé stáli na oknech, sousedy vyburcoval popálený muž

Na sídlišti v Prešově v noci na pátek vyhořel byt v osmém patře panelového domu. Na místo okamžitě vyrazily všechny záchranné složky. Hasiči evakuovali 12patrovou budovu, některé obyvatele museli vysvobozovat z oken a balkonů. Požár nepřežil manželský pár, dva další lidé jsou zranění.

Hořet začalo přibližně ve 22 hodin v osmém patře paneláku v Prostějovské ulici. V bytě žil manželský pár se 36letým synem Patrikem. Právě on zalarmoval sousedy, když zraněný a popálený vyběhl z bytu, informovaly tvnoviny.sk.

Lidé z nižších pater začali postupně vybíhat ven. Ti z vyšších pater lezli na okna a balkony, kde čekali na pomoc.

Hasiči po příjezdu zastavili přívod plynu a vody, protože při požáru prasklo vodovodní potrubí. Okamžitě začali panelák evakuovat, převážně starším lidem pomáhali dostat se z bytů. K paneláku přistavili také hasičský evakuační autobus, ve kterém se lidé mohli zahřát. Záchranáři ošetřili ty, kteří se nadýchali kouře.

Související obsah

​Oheň se hasičům podařilo dostat pod kontrolu poměrně rychle. Když však vešli do bytu, ve kterém požár vznikl, v kuchyni u sporáku našli na zemi ležet mrtvou ženu. Jejího partnera se ještě během hašení snažili z bytu dostat ven a pokusili se ho oživit, ani přes veškerou snahu se jim to ale nepodařilo.

Manželé ve věku zhruba 60 let zemřeli a jejich 36letý syn skončil v nemocnici. Záchranáři odvezli také starší ženu, která se nadýchala kouře. Neštěstí si tak vyžádalo dvě oběti a dva zraněné, jak potvrdil i ředitel Okresního ředitelství HaZZ v Prešově Ľubomír Toďor.

Co požár způsobilo, zatím jasné není. Ve městě byla vyhlášena mimořádná situace, zasedal krizový štáb. "Je to obrovská tragédie," uvedl pro TASR nově jmenovaný primátor František Olha, který je ve funkci teprve druhým dnem. Většinu z evakuovaných obyvatel si dle jeho slov k sobě vzali příbuzní nebo známí. "Devět lidí je v náhradním ubytování," upřesnil Olha.

Během dne v bytech proběhne kontrola, po které by se mohli lidé do svých bytů vrátit. "Zatím je dům neobydlený. V pátek dopoledne musí místo požářiště zkontrolovat statici a posoudit, zda zbývající části domu, kromě těch zničených, zpřístupníme obyvatelům k bydlení, nebo budeme muset hledat alternativu," vysvětlil Olha.

Prostějovská ulice se nachází přibližně 500 metrů od místa, kde bezmála před třemi lety (6. prosince 2019) vybuchl v téměř stejném paneláku plyn. Tamní obyvatelé se tehdy ve vteřině ocitli v plamenech. Jeden z nejtragičtějších dní v historii Slovenska si vyžádal osm lidských životů. Mukačevská 7 se tak stala mementem smutku, informovala TV Markíza.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz