Šetří celé Česko

Češi se k plynové krizi postavili čelem. Distributoři ukázali překvapivá data

Češi se k plynové krizi postavili čelem. Distributoři ukázali překvapivá data
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Češi šli do sebe. Ačkoliv ještě v létě mnozí prohlašovali, že se během topné sezony nebudou omezovat, data distributorů ukazují opak – české domácnosti skutečně začaly šetřit. Někteří z nich zaznamenávají pokles spotřeby plynu téměř o třetinu. Kromě zodpovědného přístupu lidí k tomu ale přispělo i teplé říjnové počasí.

To, že Češi méně topí, potvrzují distributoři energií. "Na našem distribučním území jsme za říjen zaznamenali meziroční pokles spotřeby plynu o zhruba 30 %," sdělil redakci TN.cz mluvčí společnosti GasNet Aleš Gregorovič. V innogy registrují u domácností a malých zákazníků pokles spotřeby o 25 %.

Na distribučním území společnosti EG.D, která je součástí skupiny E.ON, klesla spotřeba plynu dokonce o 31,6 %. Mírný pokles společnost eviduje i u spotřeby elektřiny. Všichni tři distributoři přitom připouštějí, že kromě úsporného chování zákazníků k tomuto stavu přispělo i říjnové počasí. "Je to přímý efekt úsporných opatření na straně zákazníků a zároveň teplého podzimu," konstatoval mluvčí innogy Pavel Grochál.

Související obsah

​"Letošní říjen byl výrazně teplejší než loňský a předloňský. To má na spotřebu plynu zásadní vliv. Nicméně letošní říjen je teplotně srovnatelný s rokem 2018, ale i přes to sledujeme pokles spotřeby o 28,7 % oproti říjnu před čtyřmi roky," objasnil Petr Vaculík ze společnosti EG.D. Statistická data tak dokazují, že Češi šli skutečně do sebe.

To potvrzuje i šéf Pražské plynárenské Martin Pacovský, který se při srovnávání vyhnul teplému říjnu a ukázal rozdíl na listopadových číslech. "Za teplotních podmínek z minulého víkendu by Praha měla spotřebovávat cca 4 miliony m3 plynu denně. Skutečnost byla kolem 3,6 milionu. Je vidět, že Pražané šetří," zhodnotil situaci začátkem tohoto týdne.

Vliv prodlouženého víkendu, který část obyvatel Prahy trávila mimo hlavní město, je podle něj zanedbatelný.

V těchto týdnech lidé dostávají nové zálohy na energie. Některým se přitom platby zvýšily i o trojnásobek:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz