Zahraničí

Američanka protestuje, věznice ji nechce pustit na popravu otce

Američanka protestuje, věznice ji nechce pustit na popravu otce
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Devatenáctiletá Američanka se nebude moci zúčastnit úterní popravy svého otce smrtící injekcí ve věznici v Missouri. Soud potvrdil, že je na to příliš mladá.

Kevina Johnsona odsoudili k hrdelnímu trestu za vraždu policisty v roce 2005, kterou spáchal ve svých 19 letech. Šel do vězení, když jeho dceři Khorry byly dva roky, informovala agentura AP.

Za ta léta si však dvojice vybudovala silné pouto. Telefonovali si a psali, Khorry chodila pravidelně na návštěvy a minulý měsíc přinesla otci ukázat do vězení novorozeného syna, aby poznal svého vnuka, uvedla BBC.

Žena chtěla být s otcem i v jeho poslední chvilce, zákony státu Missouri však zakazují účast na popravě osobám mladším 21 let. Americká unie občanských svobod podala jejím jménem mimořádnou žádost se zdůvodněním, že zákon porušuje její ústavní práva a věková hranice nemá žádný bezpečnostní účel.

Související obsah

​Soudce však rozhodl, že zákon ústavní právo neporušuje. A připustil, že účast může Khorry způsobit citovou újmu.

"Mám zlomené srdce, že nebudu moci být s tátou v jeho posledních chvílích," uvedla podle BBC Khorry Rameyová. Dodala, že její otec ve vězení tvrdě pracoval na své nápravě a že se modlí za to, aby mu guvernér státu Missouri udělil milost.

Johnsonovi právníci podnikli patřičné kroky. Nezpochybňují jeho vinu, ale upozorňují na jeho nízký věk v době spáchání činu a na to, že při rozhodování poroty o nejvyšším trestu mohl hrát roli rasismus. Johnson je černoch a zastřelený policista, otec tří dětí, byl běloch.

Podle úřadu generálního prokurátora Missouri však neexistují žádné důvody ke zmírnění trestu a pozůstalí čekají na spravedlnost "dost dlouho".

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz