Domácí

Začátek adventu přilákal na vánoční trhy davy lidí. Po dvou letech nejsou omezené

První adventní neděle je tu a tradice velí zapálit první svíčku na adventním věnci. Slovo advent pochází z latinského adventus, které znamená příchod, a je časem, kdy začíná doba příprav, ale i očekávání vánočních svátků. Řada lidí už se tak intenzivně připravuje na toto období a věnovala nedělní volno pečení nebo nákupům dárků.

Kostely se od rána plnily věřícími, aby rozjímali nad adventem. Faráři žehnali adventním věncům. "Ty čtyři týdny, které nás čekají, jsou o tom, že se zastavíme a popřemýšlíme o svém životě," říká farář Tomas van Zavrel. Lidé mířili nejen do kostelů, ale i na hřbitovy, aby před Vánocemi zavzpomínali na ty, kteří mezi námi už nejsou.

Naopak jiní neděli využili k nákupům, uklízení nebo pečení cukroví. Mnoho lidí také mířilo na adventní trhy. Loni byly poznamenány omezeními kvůli pandemii, a tak si je teď chtějí všichni maximálně vychutnat. Řada lidí na trzích nakupuje dárky, zbytek si užívá atrakcí nebo popíjení svařáku s přáteli.

Související obsah

​"Zašly jsme si na svařák s kámoškou. Já jsem sem přijela za rodinou, tak jsme se přišly podívat na trhy, jak to tu vypadá," prozradila televizi Nova návštěvnice trhu.

Na takzvanou železnou neděli lidé zapalovali na adventních věncích první ze čtyř svící, nazývanou svící proroků. Čekají nás ještě další tři adventní neděle – bronzová, stříbrná a zlatá. Čtyřtýdenní adventní doba pak skončí se západem slunce o Štědrém večeru.

Vánoční trhy v zahraničí

Po dvou letech, kdy platila proticovidová opatření, můžou Češi také konečně vyrazit bez omezení i na vánoční trhy do zahraničí. Tradičně největší zájem je o Vídeň, Drážďany nebo třeba Norimberk. Oblíbené jsou i hromadné zájezdy. S jedním takovým se do Německa, konkrétně Norimberku, vydal i štáb televize Nova.

Související obsah

​"Po dvou sezonách máme konečně trhy bez omezení. Norimberk patří k těm nejoblíbenějším, ať už kvůli pochoutkám, nebo architektuře," říká mluvčí cestovní kanceláře ČEDOK Kateřina Pavlíková. Populární je tam svařák, ale také norimberské klobásy, které si můžete dát s kysaným zelím. 

Štáb TV Nova nezapomněl ani na punč. Ten ho vyšel v přepočtu na 100 korun. Záloha za hrníček byla 90 korun. Pochutnat si můžete i na jahodách v čokoládě, biskupském chlebíčku nebo perníčkách.

Lidé tam jezdí i pro dárky. "Myslí tady i na ty nejmenší. Součástí jsou takzvané dětské trhy. Děti se můžou svést na kolotočích, dát si palačinky nebo třeba kakao," vzkázala z Norimberku reportérka Kristýna Bezděková. Velkou výhodou je, že se ve spoustě stánků dá nově platit i platební kartou.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz