Zajímavosti

Přiblížení Marsu k Zemi i zatmění rudé planety Měsícem. Čeká nás nebeské divadlo

Přiblížení Marsu k Zemi i zatmění rudé planety Měsícem. Čeká nás nebeské divadlo
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek bude Mars nejblíže Zemi za poslední dva roky. O týden později pak bude v opozici se Sluncem. Podle astronomů půjde rudou planetu snadno pozorovat, protože bude nejjasnějším objektem na nočním nebi.

Rudá planeta se ve čtvrtek 1. prosince ve tři hodiny a 18 minut ráno přiblíží Zemi na vzdálenost 81,5 milionu kilometrů. Bude tak Zemi nejblíže za poslední dva roky. O týden později, tedy 8. prosince v šest hodin a 36 minut ráno, nastane tzv. opozice Marsu se Sluncem.

"V té době planetu najdeme velice vysoko v souhvězdí Býka, bude tak nejlépe pozorovatelná, jak je to jen z našich končin možné. Při této opozici sice nedosáhne největšího možného přiblížení k Zemi, ale právě její prakticky maximální možná výška nad obzorem pro středoevropského pozorovatele tento neduh velice významně vykompenzuje," uvedl na webu Fyzikálního ústavu v Opavě astronom Petr Horálek.

Související obsah

Podle astronoma bude díky chladné noci a klidnému vzduchu pohled na Mars přes dalekohled opravdu krásný. "Na povrchu načervenalé planety budou k vidění základní albedové útvary (místa více či méně rozptylující sluneční světlo) a samozřejmě polární čepička," dodal Horálek.

Zoufat si nemusí ani ti, kteří nemají hvězdářský dalekohled. Odborníci však doporučují vyrazit pryč z města. Kvůli světelnému smogu by tam totiž nemuselo být nic vidět.

Vzácné zatmění Marsu Měsícem

Lidé se však mohou 8. prosince těšit na jeden ještě vzácnější jev. Tím je zatmění Marsu Měsícem v úplňku. Měsíc bude rudou planetu zakrývat kolem šesté hodiny ráno, tedy jen půl hodiny před opozicí Marsu se Sluncem.

Okolo sedmé hodiny ráno by pak měl Mars začít vykukovat zpoza západního okraje Měsíce. K pozorování postačí podle astronomů jen malý dalekohled.

Lidstvo se připravuje osídlit Měsíc. Velkou výzvou je pro vědce Mars:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz