Domácí

Na radnici Prahy 5 se rozdávaly funkce. Počet uvolněných zastupitelů je extrémní

Na radnici Prahy 5 se rozdávaly funkce. Počet uvolněných zastupitelů je extrémní
Úřad Prahy 5 | Zdroj: TV Nova

Na radnici Prahy 5 se rozdávaly funkce. Ze 41 zastupitelů tam je 15 uvolněných – tedy těch, které kompletně platí radnice. A nejvíc jich mají Piráti, kteří přitom ve volebním programu slibovali počet uvolněných zastupitelů snížit.

Zatímco před volbami Pirátská strana hlásala, že je nutné snížit počet uvolněných zastupitelů, na radnici Prahy 5 to teď vypadá jinak. Ze 41 zastupitelů Prahy 5 je patnáct uvolněných. Šest z nich jsou Piráti.

"Mají koalici o jeden hlas. Aby měli stabilitu, tak je to vykoupeno tím, že všichni dostali placené pozice, což nikdy na Praze 5 nebylo," kritizuje zastupitel pro Prahu 5 Jan Kavalírek (TOP 09).

Piráti si tak za zvednuté ruce nechali hezky zaplatit a ještě v rozporu s jejich volebním programem. Pro srovnání: zatímco neuvolněný zastupitel dostane sotva tři tisíce korun měsíčně, uvolněný má nárok na 63 tisíc z veřejných peněz.

Související obsah

​"Převzali jsme systém uvolněných zastupitelů a celý systém vedení výborů, komisí a dalších od předchozího vedení radnice z minulého volebního období, takže jsme jej zachovali, vstoupili do něj kvůli kontinuitě, ale současně na prvním zasedání zastupitelstva jsme se zavázali, že ten systém provedeme revizí s cílem snížit náklady daňových poplatníků," reagoval na kritiku místostarosta za Piráty Milan Kryl.

Docílit toho Piráti chtějí třeba snížením platů poradců nebo omezením používání služebních aut. "Jednoznačně můžeme říci, že počet uvolněných zastupitelů je zcela extrémní a zcela výjimečný," upozornil politolog Petr Jüptner.

Není to ale jediná kontroverze po letošních volbách v Praze. Funkce se rozdávaly také na Praze 8. Vedení městské části v čele s ODS, hnutím ANO, TOP 09, STANem a Patriotů pro Prahu 8 si zvolilo hned šest místostarostů. A nesmíme zapomenout ani na magistrát, kde i po dvou měsících od voleb vládne stará rada města v čele se Zdeňkem Hřibem.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz