Domácí

Soud zprostil obžaloby lékaře Bartáka. Vraždy a vydírání neplánoval, rozhodl

Krajský soud v Liberci v pátek zprostil obžaloby lékaře Jaroslava Bartáka. Nepodařilo se totiž prokázat, že by ve vězení skutečně plánoval tři vraždy a vydírání.

S plánováním vražd se Jaroslav Barták měl svěřit svému spoluvězni, který ale následně začal spolupracovat s policií a lékaře si tajně nahrál. Soudu se však nepodařilo dostat k zařízení, kterým si měl dotyčný Bartáka nahrát. K dispozici měl pouze flash disk s onou nahrávkou.

Právě to hrálo klíčovou roli při zproštění obžaloby. Verdikt je pravomocný. "Žalovaný skutek není trestným činem," zdůvodnila rozsudek předsedkyně senátu Eva Drahotová.

Související obsah

Barták vinu popíral. Tvrdil, že o svých plánech hovořil ve vězeňských debatách, které nemyslel vážně. Zproštění obžaloby navrhl ve své závěrečné řeči také státní zástupce Jan Černý.

Krajský soud v Liberci posuzoval Bartákovo jednání ve věznici z podzimu 2013. Tehdy si odpykával předchozí trest. Jedna z bývalých asistentek jej totiž obvinila, že ji mučil na dovolené na Filipínách. Vypověděla, že ji vylákal do Asie pod záminkou pracovní cesty. Tam ji bil, sexuálně napadal a vyhrožoval smrtí. Později se přidaly také další ženy.

Podle obžaloby měl lékař ve vězení plánovat ze msty vraždu advokáta, kněze a bývalého šéfa vojenské tajné služby. Od dalších lidí pak údajně hodlal získat miliony a vrtulníkem uprchnout z věznice do Běloruska. Tam chtěl požádat o politický azyl.

Bartáka z vězení podmíněně propustil jablonecký soudce Jan Hospodka letos na konci září. Za mřížemi měl původně strávit ještě rok.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz