Domácí

Až polovina sanitek vyjíždí zbytečně. Záchranáři popsali, jaké banality řeší

Až polovina výjezdů vozidel zdravotnických záchranných služeb je zbytečná. Nadužívání této služby je velký problém v celé republice, na linku 155 volají často lidé s banalitami.

V České republice je 30 až 50 % výjezdů vozidel záchranky zbytečných a výjimkou není ani Zlínský kraj. "Zhruba polovina všech výjezdů v podstatě nevyžaduje přítomnost záchranné služby na místě a dala by se vyřešit jiným způsobem. Typickým příkladem nadužívání linky 155 je například výjezd k několikadennímu průjmu," upozorňuje mluvčí krajských záchranářů Jakub Omelka.

Situaci může často vyřešit obvodní lékař a nebo se může pacient do nemocnice dopravit sám po vlastní ose. Pacienti ale často vážnost svého stavu zveličují. "Pouze se řízl a přitom nám na linku nahlásil téměř useknutou ruku," popisuje jeden z případů Omelka.

Související obsah

​Vyhodnotit, zda se jedná o výjezd zbytečný, je ale složité i pro zkušené operátory dispečinku. "Závažnost toho onemocnění může stanovit až posádka, která dojede na místo," vysvětluje prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb České republiky Marek Slabý. "Vždy říkáme: Pokud si neví rady, ať raději zavolá," dodává Omelka.

"Pokud se objeví někde krev, a člověk na ni není zvyklý, tak má pocit, že mu jde o život. A když jde o život, tak je mi jako člověku úplně jedno, kolik to stojí," hodnotí psycholog Miroslav Krejčíř.

Pokud si nejste jistí vážností situace, záchranku raději vždy zavolejte.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz