Domácí

Sníh a dopravní kolaps v Česku. Ministr Kupka ale silničáře pochválil

Česko v úterý zaskočilo náhlé sněžení, které potrápilo jak silničáře, tak železničáře, kteří na mnoha místech nestíhali. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vystoupil v úterních Televizních novinách na Nově a prohlásil, že je s prací silničářů spokojen a chválil jejich nasazení i připravenost. Komplikace podle něj způsobilo velké množství mokrého sněhu.

Při hustém sněžení, které zasáhlo Česko, napadlo za velmi krátkou dobu na některých místech až 10 centimetrů sněhu. To znamenalo výzvu pro české silničáře a železničáře, stejně jako pro dodavatele elektrického proudu. Udržení komunikací v provozu nebylo jednoduché.

Ministr dopravy Martin Kupka je ale s nasazením silničářů i železničářů spokojený. "Naši technici i technici Českých drah od časných ranních hodin zasahovali, likvidovali popadané stromy a poškozené trakční vedení," popsal jejich práci Kupka.

Související obsah

Kupka dle svých slov údržbu dopravních komunikací celou dobu sledoval. "Všichni, kteří měli ruce a nohy, se snažili odstranit následky rychlého sněžení. Dnešek ale ukázal, že lidská síla a práce mají své limity a stejně tak lidská připravenost," hájil silničáře Kupka.

Silničáři na konci listopadu prohlásili, že jsou na zimu připraveni. V pohotovosti měly být stovky sypačů připraveny solit silnice. I soli mají dostatek. "Máme soli dost, i o nějakých 15 procent více než v minulých letech," sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

I tak ale nastal kolaps a silničářům nepomohlo ani předchozí podsolování, které mělo usnadnit příchod prvního sněhu. Sněhová kalamita totiž byla nečekaně prudká a sníh nedělal problémy jen na povrchu silnic. Potíže představoval i na elektrickém vedení nebo na železnicích.

Související obsah

Za hlavního viníka problémového odklízení sněhu považuje ministr skutečnost, že sníh byl mokrý a těžký. "Sněžilo hustě a ten těžký sníh způsobil něco, čemu se dá jen obtížně zabránit. Deset centimetrů sněhu není nic dramatického, ale to, že byl mokrý, přineslo komplikace," dodal Kupka.

Silničáři mají ale i tak být na zimu připravení. Podle Kupky mají na boj se sněhem dostatek pohonných hmot i posypu. Lidem také slíbil připravovanou novinku pro boj s kalamitami. "Chtěli bychom veřejnosti v blízké době představit nový nástroj, aby se lidé mohli informovat, jak se daří udržovat komunikace i v případě kalamitních situací," zakončil Kupka.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz