Domácí

Pražské SPOLU hledá podporu pro menšinovou radu. Ve hře je i ANO

Pražské uskupení SPOLU znovu jedná o sestavení koalice. Snaží se oslovit všechny strany, které ve volbách uspěly, a požádat je o podporu menšinové rady. Pokud se mu nepodaří domluvit s uskupením Praha sobě, Piráty nebo hnutím STAN, požádá o podporu hnutí ANO.

Praha bude mít zřejmě menšinovou vládu koalice SPOLU složenou z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, která má v 65členném zastupitelstvu 19 křesel. Podporu slibuje hnutí ANO se 14 zastupiteli.

"Předpokládám, že je docela slušná šance, že se 15. prosince stane primátorem Bohuslav Svoboda a že na nějaké dva měsíce v Praze vznikne menšinová vláda koalice SPOLU podporovaná hnutím ANO. Zároveň se však dá očekávat, že budou velmi usilovně vyjednávat koaliční lídři na té centrální úrovni, aby se podařilo aspoň v průběhu příštího roku složit tu koalici, která by nějakým způsobem kopírovala vládní půdorys," myslí si politolog Lukáš Jelínek

Související obsah

Ostatní strany menšinovou radu SPOLU podporovat odmítají. ANO bude chtít výměnou za své hlasy programové ústupky. Podle pražského lídra ANO Patrika Nachera nabídka na podporu menšinové vlády platí jen do února.

"V okamžiku, kdy už proběhnou nějaké rozhovory mezi koalicí SPOLU a hnutím ANO, třeba i nad menšinovou vládou, tak si myslím, že se jasně ukáže, že existují jasné programové průniky mezi tady těmito družinami. A bylo by potom hodně divné, kdyby ty programové průniky hodily příští rok za hlavu," dodává Lukáš Jelínek. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz