Zahraničí

Europoslanci se postavili Evropské komisi. Nechtějí známkování potravin

Europoslanci brojí proti tomu, aby potraviny musely být povinně označeny nutriční hodnotou. To by chtěla zavést Evropská komise.

Takzvané Nutri-Score, tedy označení nutriční hodnoty potravin, nemá podle europoslanců v podstatě žádnou výpovědní hodnotu, a tak se staví proti jeho zavedení. Evropská komise počítá se systémem kladných a záporných bodů.

Plusové body může potravina získat například za obsah ovoce, vlákniny nebo bílkovin. Skóre jí ale snižují nasycené mastné kyseliny nebo cukry.

Související obsah

Podle poslanců, kteří se plánují obrátit na Evropskou komisi, tím dochází k situacím, kdy potravina dostane dobré hodnocení, ačkoliv její výživová hodnota není nijak závratná. Typicky dobré hodnocení dostávají například snídaňové cereálie, špatné pak paradoxně například máslo, a to kvůli obsahu tuku.

Evropská komise by ráda zavedla stupnici s názvem Nutri-Score povinně. Očekává se, že svůj plán představí v prvním čtvrtletí příštího roku. Už nyní se systémem, který připomíná semafor, hodnotí potraviny například ve Francii nebo v Belgii.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz