Domácí

Vánoce v ohrožení. Česko se řítí do epidemie, mrazy mohou situaci zhoršit

Vánoce v ohrožení. Česko se řítí do epidemie, mrazy mohou situaci zhoršit
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Česko se podle údajů Státního zdravotního ústavu nachází na hranici epidemie respiračních infekcí, včetně chřipky a covidu. Ke zlepšení situace nepřispívá ani aktuální mrazivé počasí, které ji naopak podle některých odborníků může ještě zhoršit. Vyšší koncentrace lidí ve vnitřních prostorech, související mimo jiné i s předvánočními nákupy, totiž může přispět k nárůstu nemocnosti a znepříjemnit tak nadcházející svátky nejedné domácnosti.

O tom, že Česko stojí na prahu epidemie akutních respiračních infekcí, informoval v pondělí Státní zdravotní ústav (SZÚ) na základě dat o vzestupu nemocnosti z 49. týdne. "Aktuálně tato nemocnost v ČR dosáhla hodnoty 1 754 na 100 tisíc obyvatel, což představuje vzestup o více než 20 % v porovnání s minulým týdnem," uvádí SZÚ.

V případě chřipkových onemocnění se nemocnost zvýšila dokonce o 112 %, zdůrazňuje epidemiolog a vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl. "Situace se nehodnotí snadno, neboť v současnosti se ve vyšší míře uplatňuje několik původců respiračních onemocnění, kteří současně vedle sebe cirkulují v populaci, zejména viry chřipky, SARS-CoV-2 a RS virus," dodal. 

Kraj Relativní nemocnost na 100 tisíc obyvatel ve 49. týdnu (2. 12. – 8. 12.) Změna oproti předchozímu týdnu (%)
Praha 1 058 20,1
Středočeský 1 757 20,8
Jihočeský 1 272 14,9
Plzeňský 1 583 23,7
Karlovarský 2 060 22
Ústecký 1 440 5,6
Liberecký 1 764 2,9
Královéhradecký 1 875 27,8
Pardubický 2 345 29,8
Vysočina 1 970 17,5
Jihomoravský 2 322 13,4
Olomoucký 1 863 20,7
Zlínský 1 823 25,5
Moravskoslezský 1 905 37

Vývoj situace napovídá, že značná část populace zřejmě stráví svátky v posteli. "Lze předpokládat, že v dalším týdnu se počty nemocných s chřipkou budou dále zvyšovat," uvedl Kynčl. K jejímu zhoršení může přispět i stávající studené počasí.

Virům se daří ve vnitřních prostorech

Podle virologa Jiřího Černého mrazy sice virům nesvědčí, i lidé ale mají tendenci se vyhýbat chladu a sdružovat se více ve vnitřních prostorech. "A tam se samozřejmě viry šíří poměrně snadno. Pokud se lidé, místo aby šli na procházku například do parku, půjdou podívat do obchoďáku, tak je pochopitelně větší riziko toho, že se nakazí," sdělil redakci TN.cz.

Související obsah

​Současné počasí může nepřímo přispět k vyšší nemocnosti ve společnosti i podle epidemiologa Romana Prymuly. "Zahání nás do uzavřených prostor, kde se méně větrá a je tam vyšší koncentrace virových částic, což přispívá k tomu, aby tu byl větší výskyt jakýchkoliv respiračních onemocnění," vysvětlil odborník.

Projevit se to podle něj může už za několik dní. "Inkubační doba u některých viróz je do 48 hodin, takže tam je to opravdu poměrně rychlé. U RS virů (lidský respirační syncyciální virus, pozn. red.) je to dva až osm dní. Každopádně ty první dopady můžeme vidět už po nějakých třech, čtyřech, pěti dnech," upozorňuje Prymula.

Místo obchodních center by tak lidé měli raději vyrazit ven. Mrazivé počasí totiž může šíření některých virů trochu zpomalit, vysvětlil redakci TN.cz epidemiolog Kynčl. Platí to ale spíše pro nechřipkové viry. "U chřipky je, vzhledem k její vysoké nakažlivosti, vliv ochlazení jen minimální. Lze tedy předpokládat, že epidemie začne i za mrazu," konstatoval.

Před tím, že chřipka letos udeří naplno, odborníci varovali už na podzim. O vakcíny ale lidé neměli zájem:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz