Domácí

ČHMÚ zpřísnil výstrahu. V části Česka hrozí silná ledovka i námraza. MAPY

Meteorologové v úterý zpřísnili výstrahu před námrazou. Varují také před ledovkou, která může být na severu Česka velmi silná. Počasí komplikuje provoz na silnicích i železnici už od pondělí. Řada vlaků a autobusů v úterý ráno nevyjela. Potíže hlásí také chodci.

Počasí stále komplikuje dopravu. Některé vlakové spoje v úterý ráno kvůli ledovce a sněhu vůbec nevyjely. Sněhová kalamita způsobila problémy na trase mezi Ostravou a Valašským Meziříčím, kde je zajištěná náhradní autobusová doprava. V celém Moravskoslezském kraji se tvoří sněhové jazyky a závěje.  Problémy byly také na železniční trati z Prahy do Berouna. České dráhy (ČD) odřekly osobní vlaky mezi pražským Masarykovým nádražím a Mělníkem.

V Praze a Středočeském kraji měly v úterý autobusové linky příměstské MHD velká zpoždění, některé dokonce nevyjely vůbec, například spoje v okolí Mladé Boleslavi. "Provoz autobusů ve všech příměstských regionech je silně omezen. Provoz na určitých linkách zase zcela zastaven," informovala Pražská integrovaná doprava (PID). Podrobné informace najdou cestující na webu.

Související obsah

Napilno mají všechny záchranné složky. Policisté na jihu Moravy zasahovali u desítek událostí. "Největší nárůst byl od pondělních 20:00 do úterních dvou hodin ráno. Potom se situace postupně mírnila," přiblížil policejní mluvčí Petr Vala.

Potíže kromě řidičů hlásí také chodci. Chodníky jsou totiž v řadě měst pořádně namrzlé. Podle čtenářky TN.cz například nejsou vůbec posypané ty v Chomutově. "Já jsem dvakrát upadla. Cestou do práce a cestou z práce. Kolemjdoucí mi pomáhal zvednout se. Mám na hlavě bouli a hlava se mi motá," postěžovala si paní Adéla K.

"Všichni jsou v terénu a děláme, co se dá. Jezdili jsme celou noc. Samozřejmě se chodníky upravily. Ale v pět ráno začalo pršet. Nejdříve se upravují ulice, kde je největší fluktuace lidí. Například u zastávek a v centru. Poté se jede dál. Některé ulice tak přijdou na řadu poté, co se udělá základ," uvedla Petra Lípová z Technických služeb města Chomutova.

Podobná situace je také v Děčíně, kde pracovníci technických služeb vyrazili do terénu už v brzkých ranních hodinách. "Město udržuje 75 kilometrů chodníků, prosíme proto o pochopení. Není možné mít všechny ihned schůdné. Do večerních hodin by ale mělo být prosoleno," uvedlo město na facebooku.

Pražští záchranáři vyjížděli od úterního rána ke zhruba 80 případům. "Vytíženost je vysoká. Zpravidla se nejedná o kritické úrazy, které by ohrožovaly život. Spíš jde o úrazy rukou, nohou nebo hlavy," sdělila TN.cz mluvčí záchranářů Jana Poštová.

K desítkám případů vyjížděli také zdravotníci v Ústeckém kraji. Jednalo se nejen o dopravní nehody, ale také ošetřili řadu lidí, kteří upadli na chodníku.

"Zvýšenou pozornost věnujte při pohybu v Krušných horách. Horská služba upozorňuje na mrznoucí déšť, který vytvořil na zemi souvislou vrstvu ledu. Hrozí pády stromů a větví pod tíhou sněhu, ledu a námrazy. Námraza se může vyskytovat i v dalších horských oblastech," informovala na twitteru Horská služba ČR.

Ledovka v noci na úterý komplikovala dopravu na několika českých dálnicích. Provoz přerušily nehody na D1, D6 a D35. Zranilo se okolo 40 lidí, z toho pět vážně. Dopravu na dálnicích se však podařilo obnovit, komunikace jsou tak průjezdné. Více informací se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Související obsah

Výstraha před námrazou

Meteorologové v úterý zpřísnili výstrahu před námrazou. Ta může dosahovat tloušťky i nad tři centimetry. Varování platí do středeční půlnoci pro část Jihočeského, Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a pro Vysočinu.

"Doporučujeme se nepohybovat a neparkovat pod stromy, stožáry a dráty elektrických vedení. Dbát zvýšené opatrnosti při řízení vozu. Vyvarovat se kontaktu se spadlými dráty elektrických vedení a být připraven na možné výpadky energie," radí meteorologové.

Námraza:

Varování před námrazou | Zdroj: ČHMÚ

Výstraha před ledovkou

Výstraha před ledovkou platí v Ústeckém kraji až do středeční půlnoci. Zhoršení situace pak meteorologové očekávají právě ve středu.

Téměř na celém území Česka je od středečního rána v platnosti výstraha před ledovkou. V Ústeckém kraji a v části Libereckého kraje pak meteorologové dokonce varují před silnou ledovkou, její tloušťka může být i nad dva milimetry.

"Doporučuje se omezit vycházení ven a jízdy autem jen na nezbytné případy. V případě nutnosti jízdy sledovat dopravní zpravodajství a jezdit mimořádně opatrně. Počítat se musí také s výrazným prodloužením doby jízdy," uvedli odborníci.

Ledovka:

Varování před ledovkou | Zdroj: ČHMÚ

Výstraha před větrem

Silný vítr potrápí do středeční půlnoci část Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Nárazy mohou dosahovat až 70 kilometrů za hodinu.

"Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," apelují odborníci.

Silný vítr:

Varování před větrem | Zdroj: ČHMÚ

Ledovka stále komplikuje dopravu. Nevyjely některé vlaky a autobusy: 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz