Počasí

Městys na severu Čech vyhlásil kalamitu. Ledovka a námrazy sužují Česko

Ani ve středu neustává hrozba ledovky na silnicích a chodnících. Nejvíce je ledovými pastmi ohrožen severozápad Česka, nebezpečí je však přítomné na většině území republiky. Ledovka omezila některé ranní dopravní spoje, u nichž některé vlaky a autobusy vůbec nevyjely.

Ve středu nad ránem vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu před nebezpečím ledovky, která se může utvořit na většině území republiky. Jejím původcem je déšť přicházející ze severozápadu. Ten se v průběhu dne má posouvat směrem na Moravu a dál na jihovýchod.

"Na západě a severozápadě Čech se opět lokálně vyskytuje mrznoucí déšť. Teploty povrchů jsou většinou ještě lehce pod nulou, takže může vznikat nebezpečná ledovka. Během pozdního rána a dopoledne se ale začne oteplovat a ledovky se už konečně zbavíme," sliboval ČHMÚ na twitteru.

Varování před ledovkou se týká naprosté většiny Česka. Klouzavé silnice a chodníky by se měly podle meteorologů vyhnout pouze částem Slezska. Nejhorší je situace na severu a na západě Čech, kde se tvoří silná ledovka.

Související obsah

ČHMÚ lidem doporučuje omezit vycházení a jízdu autem jen na nezbytně nutné případy a v obou případech si počínat opatrně. To platí zejména u starších a méně mobilních lidí. Upozorňuje také na možné výpadky dodávek elektřiny, zásobování a zdravotnických služeb.

Na některých částech Moravy také hrozí nebezpečí námrazy. ČHMÚ vyhlásil výstrahu před silnou námrazou, která může způsobit lámání větví, stromů a stožárů elektrického vedení. Domácnostem v zasažených oblastech tak hrozí výpadky elektrického proudu. Hrozbu představují také kusy námrazy, které budou při tání padat ze stromů a podobných míst.

Kvůli špatnému počasí dokonce vyhlásilo městečko Rychnov u Jablonce nad Nisou kalamitní stav. Tři ulice dokonce radnice uzavřela úplně. "Vzhledem k nesjízdnosti komunikací, vlivem nepřízně počasí a tvorbě ledovky se zimní údržbě nedaří uvést do sjízdného stavu některé komunikace a chodníky. A to i přes nasazení všech prostředků," sdělil starosta Rychnova Tomáš Levinský.

Související obsah

Kalamitní stav má v Rychnově trvat až do odstranění ledovky ze všech silnic a chodníků. Obyvatelům městečka starosta výslovně doporučil, aby zůstávali co nejvíce doma a při cestách autem používali pouze silnice, které už jsou ošetřené posypem. "Všemi silami se pokoušíme udržet komunikace sjízdné," dodal Levinský.

Ve středu nad ránem mrazivé počasí přerušilo také první ranní spoje. Některé vlaky a autobusy jsou zpožděné, jiné nevyjely vůbec. "Provoz linek je výrazně omezen. Nejvíce problémů je hlášeno západně od Prahy na Rakovnicku a Slánsku," uvádí na svých stránkách Pražská integrovaná doprava.

Kvůli sněhové kalamitě se zasekly také vlaky v Ústeckém kraji na trati Lovosice–Radejčín. České dráhy, které spoj provozují, jej dočasně zrušily bez možnosti náhradní dopravy. Kvůli ledovce na silnici totiž ČD nevypraví náhradní autobus.

I tak se ale dopravní nehody lidem nevyhýbají. Středočeští hasiči už museli řešit několik nehod způsobených ledovkou. Kousek za Rozdělovem na Kladensku skončila v příkopě řidička, která naštěstí vyvázla bez zranění. U Kačic se zase srazilo pět aut, i tato nehoda se však obešla bez toho, aby se někdo zranil.

Výskyt ledovky

Největší nebezpečí podle ČHMÚ hrozí na severozápadě republiky v Ústeckém, Libereckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, kde se velmi pravděpodobně vyskytne silná ledovka s tloušťkou nad 2 milimetry. Výjimkou je okres Frýdlant, kterému se mají namrzlé cesty vyhnout. Výstraha před silnou ledovkou platí na území Ústeckého kraje do čtvrtečního rána.

Ledovkou je zasažena většina republiky. Až čtvrtečního rána do 9:00 platí varování před ledovkou v Praze, Jihočeském kraji a částech Středočeského kraje (Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Neratovice, Příbram, Rakovník, Slaný, Benešov, Čáslav, Český Brod, Kolín, Kutná Hora, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice). Ve zbytku Středočeského kraje (Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Poděbrady) potrvá výstraha až do 18 hodin.

Stejně tak se bude ledovka tvořit až do středečních 22 hodin v Královéhradeckém, Jihomoravském, Olomouckém (Hranice, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Zlínském a Moravskoslezském kraji (Bruntál, Odry, Rýmařov, Vítkov) a také na většině území Pardubického kraje (Česká Třebová, Holice, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk) a Vysočiny (Bystřice nad Pernštejnem, Jihlava, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou).

 Varování před ledovkou až do čtvrteční 18. hodiny platí v Pardubickém kraji (Hlinsko, Chrudim, Pardubice, Přelouč) a na Vysočině (Bystřice nad Pernštejnem, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Třebíč, Velké Meziříčí), v Jihomoravském kraji, Olomouckém kraji (Hranice, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), a také Zlínském a Moravskoslezském kraji (Bruntál, Odry, Rýmařov, Vítkov).

Výstraha před ledovkou 21.12. 2022 | Zdroj: ČHMÚ

​Výskyt námrazy

Výstraha před námrazou platí na dvou místech v Česku. Jedná se o oblast v Jihomoravském kraji (Boskovice, Ivančice, Moravský Krumlov, Rosice, Tišnov) a na Vysočině (Bystřice nad Pernštejnem, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Třebíč, Velké Meziříčí) a také v Moravskoslezském kraji (Bruntál, Odry, Rýmařov, Vítkov). Výstraha trvá až do čtvrtečních 9 hodin.

Výstraha před námrazou 21.12. 2022 | Zdroj: ČHMÚ

Na to, s jakou pravděpodobností se v průběhu dne bude tvořit ledovka, se můžete podívat zde. Nejvyšší šance na vznik ledovky jsou v červených oblastech:

Šance na vznik ledovky 21.12. mezi půlnocí a 6 hodinou ráno | Zdroj: ČHMÚ

Šance na vznik ledovky v noci mezi 21. a 22. prosincem | Zdroj: ČHMÚ

Ledovka komplikuje dopravu po téměř celé ČR. Na fotografie se můžete podívat zde:

Ledovka trápí Česko už několikátý den v řadě. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz