Domácí

Sebevraždy a nepozornost. Mrtvých po sražení vlakem v Česku přibývá

Chtěli ukončit svůj život pod koly vlaku nebo vstoupili do kolejiště a nevšimli si přijíždějící soupravy. Takových případů byly v Česku loni desítky. Jeden strojvedoucí také přišel o život, když přejel návěstidlo "stůj". Počty neštěstí narůstají.

Osobní vlak loni 7. prosince srazil a usmrtil v pražském Hloubětíně člověka. Nehoda na více než dvě hodiny zastavila železniční provoz z Vysočan do Horních Počernic a Satalic, některé vlaky jely odklonem přes Libeň. "Pracujeme s variantou, že se jedná o sebevraždu," říká policejní mluvčí Jan Daněk.

Osobní tragédie jednoho člověka, velká ztráta pro jeho blízké. Pohledem statistik ale nic mimořádného.

Na drahách loni přišlo o život 249 lidí, po střetu s vlakem jich zemřelo 200. Čtyři z pěti lidí, kteří loni zemřeli, vstoupili pod vlak z nepozornosti. A ve srovnání s rokem 2021 narostl počet mrtvých o 21 procent. "Z dlouhodobého sledování také víme, že 35 až 40 procent mrtvých připadá na sebevraždy," vysvětluje Martin Drápal, mluvčí Drážní inspekce.

Související obsah

​Mrtvý strojvedoucí a čtyři zranění. Děsivou bilanci měla srážka pendolina s posunovací lokomotivou, která se stala loni 27. června. "Muž, ročník 1968, utrpěl devastující zranění, jimž na místě podlehl," informovala policejní mluvčí Soňa Štětínská. Na místě bylo šest hasičských jednotek.

Vlaků či samotných lokomotiv, které přejely návěstidlo "stůj", loni přibylo. Jejich počet narostl na 184. To je ve srovnání s rokem 2021 o 11 více. Vážných následků ale loni ubylo. Počet mrtvých se snížil ze čtyř na jednoho, zraněných bylo devět, tedy oproti roku 2021 o 51 méně. "V řadě případů, které vyšetřujeme, zjišťujeme, že chybí technika, která by zabránila neštěstí," uvádí Drápal.

Stát bude jen letos investovat do zabezpečení vlaků 1,1 miliardy korun, které získají z fondu dopravní infrastruktury dopravci.

Řidič se otáčel na železničním přejezdu. Smetl ho projíždějící rychlík:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz