Naše Česko

Češi jsou na tom líp než Španělé nebo Italové, shodují se exguvernéři ČNB

Podle mezinárodního měnového fondu bude tento rok ještě náročnější než ten minulý. Ekonomové odhadují, že česká ekonomika v tomto roce poklesne. Jak to zasáhne Čechy, tím se ve čtvrtek zabývali bývalí guvernéři České národní banky Miroslav Singr a Jiří Rusnok v pořadu Naše Česko na TN Live.

V loňském roce Češi rekordně zchudli kvůli mimořádné inflaci. V debatě dva bývalí guvernéři České národní banky zhodnotili výhled české ekonomiky pro rok 2023. "Já se obávám, že to bude pociťováno ještě hůře než minulý rok 2022, do kterého jsme ještě šli s rezervami," predikoval Jiří Rusnok.

Souhlasí s ním i Miroslav Singer, podle kterého inflace začne dopadat do rodinných rozpočtů naplno teprve letos. "Ta nejistota je dramaticky větší. Na druhou stranu všechno, co se stane, je proces navrácení ekonomiky do nějaké normálnější stability a fungování," zmínil.

Související obsah

Někteří ekonomové varují, že v tomto roce dochází k přeceňování. Podle Rusnoka ještě inflace poroste. "Sama ČNB říká, že na začátku února může jít až k 20 procentům. Ale není to žádná tragédie, vracíme se do roku 2017. Důležité je doufat, že nyní jsme na vrcholu a že už na konci prvního čtvrtletí uvidíme citelný pokles. Ale pořád budeme v dvouciferné inflaci, počítám do května," doplnil Rusnok.

V letošním roce má podle bývalých guvernérů narůst míra nezaměstnanosti, což podle nich nutně není špatně. Navíc důchodci v České republice se prý mají velmi dobře. "Důchody rostly tempem, které znamená, že se mají nejlépe od doby vzniku České republiky. To je nesporné," nastínil Singer.

Podle obou bývalých hlav centrální banky se Češi mají lépe než Španělé nebo Italové. 

Podívejte se na sestřih nejdůležitějších momentů z pořadu Naše Česko:

TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz