Domácí

Tři králové ukončují vánoční období. Provázely je průvody a charitativní sbírka

Koledníci, průvody a ochranná požehnání na dveřích domů. V pátek si připomínáme svátek Tří králů, kteří Ježíšovi přinesli vzácné dary. V tento den končí vánoční období a nastává masopust. Po celém Česku se konaly průvody a sbírky. Někde budou i o víkendu.

Průvod tří králů s velbloudem a pastevci prošel v pátek například Krnovem. A podobný byl k vidění i v Praze. Tři králové se vezli od kostela svatého Tomáše, přes Karlův most až na Staroměstské náměstí. Tam předali dary děťátku v jesličkách. Králové ale nechodili jen v průvodech. Boží požehnání přinesli tři králové i do Hospice svatého Lukáše v Ostravě.

"Přináší radostnou zvěst o tom, že se narodil Kristus, proto se píšou ty písmenka KMB, což vlastně latinsky znamená ‘Kristus mancione bredika‘, v překladu ‘Bůh žehnej tomuto domu, tomuto příbytku‘," vysvětluje tradici ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Související obsah

​Ve Zlíně přišli tři králové i na radnici. Do jejich kasiček tam, stejně jako v dalších městech, přispělo i vedení radnice.

Jinde si mohli dát lidé za příspěvek do sbírky třeba teplý nápoj. "Za vykoledované prostředky pořídí například Charita Bohumín geriatrická křesla pro klienty svých domovů. Nebo například Charita Frenštát pod Radhoštěm plánuje pořízení automobilu pro sestřičky domácí ošetřovatelské péče," prozradila PR manažerka Diecézní charity ostravsko-opavské Sylva Lejsková.

Na jižní Moravě pošle charita peníze například Domu svaté Markéty, který nabízí pomoc matkám s dětmi, které se ocitly bez střechy nad hlavou. Pětašedesát procent vybraných prostředků se totiž vrací charitám, které je vykoledovaly. Vybírat koledníci peníze do kasiček budou do půlky ledna.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz