Domácí

Česko drtí epidemie chřipky. Některé nemocnice zakázaly návštěvy PŘEHLED

Česko drtí epidemie chřipky. Některé nemocnice zakázaly návštěvy PŘEHLED
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

V Česku vypukla v posledních týdnech epidemie akutních respiračních onemocnění. Ačkoliv data nasbíraná během svátků ukázala, že by se mohlo šíření nemocí zpomalit, podle lékařů tomu tak není. Za pokles prý mohou dny volna. To, že opak je pravdou, dokazují i nemocnice. Některé kvůli šíření respiračních infekcí zakázaly návštěvy.

V České republice nadále trvá epidemie akutních respiračních infekcí včetně chřipky. "Statistický pokles nemocnosti neodpovídá reálné situaci, hlášení výskytu musíme kvůli dnům volna brát s rezervou," vysvětlil aktuální situaci vedoucí Oddělení infekčních nemocí Jan Kynčl, kterého citoval Státní zdravotní ústav.

Ve sváteční dny byl podle Kynčla pokles v minulých letech podstatně větší. Nejhorší situace ohledně respiračních onemocnění je údajně hlášená v Jihomoravském, Moravskoslezském, Jihočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Kraji Vysočina.

Související obsah

​Nepříznivý vývoj potvrzují i některé nemocnice, které se uchylují k zakázání nebo k omezení návštěv. Z důvodu zhoršující se epidemiologické situace nově zákaz návštěv vyhlásila například pražská Fakultní nemocnice Motol, a to na všech lůžkových odděleních. Ten má platit minimálně do 15. ledna.

Fakultní nemocnice Bulovka má zatím návštěvy povolené. Doporučuje ale nosit ochranu dýchacích cest, a to ve všech vnitřních prostorách nemocnice, zejména v čekárnách ambulancí a při návštěvách blízkých.

Zákaz návštěv do odvolání hlásí ale Vojenská fakultní nemocnice v Praze. Zákaz platí u hospitalizovaných pacientů na oddělení všeobecných interních lůžek, na otevřené části psychiatrického oddělení a na oddělení dlouhodobé péče.

Související obsah

​Návštěvy jsou povolené i v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Nemocnice ale doporučuje dodržovat několik opatření, například nosit respirátor, dezinfikovat ruce a s pacientem se přednostně scházet mimo pokoj.

Od 17. prosince platí zákaz návštěv i ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Nemocnice zákaz zdůvodnila vysokým počtem hospitalizovaných i ambulantních pacientů s respiračními onemocněními. Kapacita lůžek v nemocnici je již z velké části obsazena.

Zákaz návštěv platí i ve Fakultní nemocnici Brno. Výjimky jsou možné u pacientů v terminálním stádiu onemocnění a u osob s omezenou svéprávností. V případě dětí je možný doprovod jednoho z rodičů nebo jiným zákonným zástupcem.

Související obsah

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně návštěvy zatím pouze omezila. Na návštěvu mohou přijít vždy jen dvě osoby a pacienta navštívit maximálně po dobu 30 minut. Od 4. ledna zakázala návštěvy i Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Fakultní nemocnice Hradec Králové má návštěvy zatím povolené bez neobvyklých omezení. Návštěvy pacientů jsou možné i ve Fakultní nemocnici Olomouc. O zákazu návštěv neinformovala ještě ani Fakultní nemocnice Ostrava.

Stejně tak Fakultní nemocnice Plzeň, která se už od začátku prosince vrátila k běžnému návštěvnímu režimu. Návštěvníky nicméně žádá, aby při návštěvách nosili nasazený respirátor typu FFP2 a aby si návštěvu rozmysleli, pokud se necítí dobře.

Pacientů s chřipkou prudce přibývá. Ve zlínské nemocnici docházejí lůžka:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz