Domácí

Kyberkriminalita v Česku na vzestupu. Podvodníci mnohem častěji útočí na děti

Počet případů kyberkriminality v Česku stoupl meziročně o 100 procent. Policie navíc varuje, že podvodníci mnohem častěji útočí na děti a mladistvé. Právě na jejich ochranu se teď zaměřují policisté.

Statistika mluví jasně. Deset procent všech trestných činů za loňský rok se týkalo kyberkriminality. S přibývající kriminalitou rostou také útoky na děti, které jsou podle policie stejně zranitelné na internetu jako třeba senioři.

Každý druhý žák deváté třídy oslovený štábem TV Nova přiznal, že ho minimálně jednou oslovil podvodník. Nejčastěji na sociálních sítích. "U mládeže je to typicky falešný profil, nějaký autorizační kód s cílem v rámci m-plateb za mobilní služby, vytáhnout prostě peníze," nastínil policejní prezident Martin Vondrášek.

Související obsah

​"Prvotní útočení zařizuje robot, který nerozeznává, kolik je klientovi let, takže útočí bez rozdílu věkových kategorií," upozornil ředitel ČSOB Petr Hutla.

Kromě kyberútoků na finance hrozí dětem také odcizení dat z mobilu, kyberšikana, či dokonce sexuální obtěžování. Kromě školy by s prevencí měli pomáhat i rodiče. 

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz