Domácí

Města už nemají peníze na hromadnou dopravu. Musí ji výrazně omezit

Některá menší města plánují omezení městské hromadné dopravy. Například ve Vsetíně najedou spoje místo ročních 700 tisíc nově jen 540 tisíc kilometrů. Důvodem jsou vysoké náklady.

Městská hromadná doprava ve Vsetíně stojí ročně asi 37 milionů korun. Jen část, tedy asi osm milionů korun, se přitom vybere za jízdné od cestujících. Z městské kasy se tak doplácí 29 milionů korun. Jenomže koncem loňského roku provozovatel vedení města oznámil, že to už stačit nebude – hlavně kvůli výrazně vyšším nákladům na stlačený plyn pro autobusy a kvůli inflaci.

Radní tak řešili, kde další miliony vzít. Nakonec se rozhodli pro omezení autobusových spojů. Proškrtání jízdních řádů se týká hlavně časů v dopoledních a odpoledních hodinách. Natáhly se i intervaly mezi jednotlivými spoji.

Související obsah

Obdobně se pro úspory rozhodli i v dalším městě, a to ve Valašském Meziříčí. Tam radnice dlouhodobě nabízí obyvatelům MHD zdarma. Stále vyšší náklady ale vedení města nutí k úsporám. Počty cestujících chce ve Valašském Meziříčí sledovat v prvním čtvrtletí letošního roku a k úpravám jízdních řádů by potom přistoupilo v následujících měsících.

luk, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz