Šetří celé Česko

Energetická soběstačnost: Na malou fotovoltaiku nepotřebujete stavební povolení

Energetická soběstačnost: Na malou fotovoltaiku nepotřebujete stavební povolení
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

V minulých dnech Senát schválil novelu zákona (Lex OZE1) na podporu rozvoje solární a větrné energetiky. Zatímco dosud bylo možné bez licence zprovoznit solární nebo větrnou elektrárnu do výkonu 10 kW, nyní se limit posouvá na 50 kW. Výrobnu elektřiny z obnovitelných zdrojů o výkonu do 50 kW lze rovněž instalovat bez nutného stavebního povolení. Novelu musí ještě podepsat prezident.

"Jednodušší podmínky pro instalaci malých elektráren z obnovitelných zdrojů a navýšení limitu jejich výkonu výrazně přispějí k posílení energetické soběstačnosti domácností i menších firem. Usnadní se také rozšíření solárních elektráren na střechy bytových domů," řekl člen představenstva společnosti Centropol Jiří Matoušek.  

Související obsah

​Domácnosti či firmy si budou moci pořídit bez licence až pětkrát výkonnější elektrárny než dosud. "Majitelé také nebudou muset žádat o stavební povolení, které je v současnosti nutné u elektráren s výkonem nad 20 kW," upřesnil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). "Novelou energetického zákona chceme vzhledem k současné situaci s vysokými cenami energií podpořit využívání obnovitelných zdrojů domácnostmi nebo menšími podnikateli," dodal ministr.

U staveb pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů s výkonem do 50 kW již nebude nutné rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas. Na stavební úpravy pro instalaci solární elektrárny do výkonu 50 kW nebude nově potřeba stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu. Obejdete se také bez licence od Energetického regulačního úřadu.

TN.cz, MB

K tématu Šetří celé Česko

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz