Videoreportáž

O korunovační klenoty je obrovský zájem. Na prohlídku se stála fronta

Obrovský zájem je o prohlídku českých korunovačních klenotů, které jsou od úterního rána vystaveny ve svatovítské katedrále. První návštěvník čekal už zhruba od páté hodiny ranní. Trasa prohlídky vede od Starých zámeckých schodů jižními zahradami přes Býčí schodiště na III. nádvoří k hlavnímu vstupu do katedrály. Kolem hrobu svatého Vojtěcha pak návštěvníci projdou do středu katedrály, kde je vitrína s klenoty. Přednostní vstup mají návštěvníci na invalidním vozíku s průkazem zdravotního postižení. Klenoty jsou vystaveny u příležitosti 30. výročí vzniku samostatné České republiky.

U vchodu do areálu hradu stály od rána stovky návštěvníků. První se tu objevili už kolem páté hodiny. "Já myslím, že tu čekáme už asi hodinku, hodinku a půl. Zatím jsme posvačili a dali si čaj," řekla televizi Nova jedna z učitelek, které čekaly s dětmi na možnost si korunovační klenoty prohlédnout.

Kolem deváté se dveře katedrály otevřely, fronta se ale dál zvětšovala. Mezi čekajícími byla i paní Tamara, která přijela až z Barcelony. "Čekám asi hodinu a dvacet minut. Začala jsem na Opyši, kde nás kontrolovali, tam jsem čekala asi 5 minut, pak jsem se zařadila. Pak asi půl hodiny před Býčími schody a od té doby tady mrzneme," povyprávěla paní Tamara.

Související obsah

Bylo jen pár stupňů nad nulou a nejen pro Tamaru zvyklou na teplejší počasí to bylo poměrně náročné. Trvalo ale další půlhodinu, než se dostala do katedrály. Před tím musela tak jako ostatní ještě projít další bezpečnostní kontrolou.

Korunovační klenoty jsou vystavené uprostřed katedrály a kromě nich mohou návštěvníci vidět i lebku svatého Václava anebo královský plášť. "Pořadatelská služba vpouští postupně návštěvníky. Samozřejmě se stávalo v minulosti a může se stát i dnes, že se zkrátka na někoho nedostane. Ale i ten provoz uvnitř regulujeme tak, aby se na všechny opravdu dostalo," slíbil mluvčí prezidentské kanceláře Vít Novák.

Vstup je zdarma. Denně se do svatovítské katedrály dostane zhruba 5 tisíc návštěvníků. Výstava je otevřena mezi 9. a 17. hodinou až do soboty.

jal, cej, TN.cz

K tématu Videoreportáž

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz