Zahraničí

Zásah německých policistů: Odnesli Gretu Thunbergovou přímo z protestu

Němečtí policisté v úterý zadrželi švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která se účastnila protestu proti rozšíření uhelných dolů. Policie demonstranty obklíčila a následně propukly nepokoje. Tři strážci pořádku Gretu zvedli do vzduchu a za ruce a nohy ji z davu odnesli.

Známá aktivistka Greta Thunbergová se připojila k tisícům demonstrantů, kteří se snažili zabránit demolici vesničky Lützerath. Ta má uvolnit místo pro rozšíření uhelného dolu Garzweiler. "Německo si svým počínáním akorát dělá ostudu. Když vlády a korporace aktivně ničí životní prostředí, lidé se vzbouří," pronesla Greta podle deníku The Guardian na demonstraci.

V úterý se však část protestujících vydala blíže k dolu, kam je kvůli strmému okraji zakázaný vstup. Policie proto skupinu lidí pronásledovala a po chvíli ji obklíčila, kvůli čemuž propukla potyčka. Tři policisté raději světově známou aktivistku popadli a vzali ji pryč. Ta se u toho jen potutelně usmívala.

Související obsah

"Greta byla součástí skupiny aktivistů, která se vydala k okraji dolu, kam se nesmí. Následně jsme demonstranty zastavili a Gretu jsme společně s dalšími aktivisty odvlekli na místo, kde už nebyli v bezprostředním ohrožení života, a snažili jsme se je identifikovat," řekl agentuře Reuters mluvčí tamní policie. Dodal, že jeden z aktivistů měl do dolu dokonce skočit. Zda se zranil, zatím není jasné. 

Násilné protesty se na místě nestaly poprvé, podle britského listu Independent zranili aktivisté už 70 policistů, házeli na ně totiž kameny a zápalné láhve. Napjatá situace na místě trvá už dva roky. Demonstranti se totiž snaží zabránit společnosti RWE, které důl patří, v tom, aby těžila uhlí a dodávala ho do tepelných elektráren. Společnost se však hájí tím, že uhlí je potřebné pro energetickou bezpečnost Německa v současné krizi.

Podívejte se na video, jak německé protesty pokračují:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz