Domácí

Čechům se daří šetřit. Spotřeba klesla o desítky procent, pomohlo i počasí

Lidé šetří, což se projevuje nejen na jejich fakturách, ale i na cenách energií. Například spotřeba plynu v Česku loni klesla zhruba o pětinu. Evropskou výzvu snížit spotřebu plynu o 15 % jsme tím splnili. Ale úsporám energií hrálo do karet i teplejší počasí.

Loňský rok se podle dodavatelů energií nesl ve znamení snižování spotřeby, energetici tento trend zaznamenali hlavně od října. "V naší distribuční soustavě klesla spotřeba plynu o 16 procent oproti roku 2021. Co se týče elektrické energie, tak spotřeba byla oproti roku 2021 nižší zhruba o 4,5 procenta," řekl mluvčí EG.D Lubomír Budný.

"Často v mnoha domácnostech, kde se dřív přetápělo, lidé opustili tu takzvanou trenýrkovou teplotu a oproti minulosti si na termostatu nastavují o stupínek až o několik stupňů nižší teplotu. Celkově za loňský rok úspory dosahují okolo 20 procent," shrnul mluvčí společnosti Innogy pavel Grochál.

"U plynu jsme viděli v posledních měsících, že to je mezi 15 až 25 procenty, a u elektřiny v případě domácností je to 10 procent," uvedl mluvčí ČEZu Roman Gazdík.

Související obsah

Podle energetických společností je spotřeba plynu nejnižší za posledních devět let. Podobný trend, co se týče úspor, se dá prý očekávat i v letošním roce. "Dochází dle aktuálního vývoje k plnění evropského cíle patnácti procent úspor oproti pětiletému průměru, tak jak bylo v létě stanoveno pro aktuální topnou sezónu," uvedl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

"Podíváme-li se na spotřebu plynu, tak předběžná data ukazují, že skutečná spotřeba klesla o 19,1 procenta, přepočtená spotřeba o 15,5 procenta. U elektřiny máme zatím data do konce listopadu, a jestliže se podíváme na spotřebu elektřiny, tak za prvních jedenáct měsíců loňského roku klesla spotřeba o 3,7 procenta," zmínil mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Podle odborníků je při udržování tepla v domácnosti lepší nechat při odchodu nastavenou nižší teplotu a po návratu domů ji případně zvýšit. Úplné vypínání není na místě.

"Uvedl bych příklad. Pokud je komfortní teplota 21 stupňů, tak nedává smysl snížit teplotu, když nejste doma, na 14 stupňů, ale dává smysl 17,18 nebo 19 stupňů," poradil marketingový ředitel Centropolu Jiří Matoušek. Na nižší spotřebu energií má prý příznivý vliv i počasí, které bylo v posledních týdnech na toto období nebývale teplé.

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz