Domácí

Průlom v jednání o Sberbank. Lidé dostanou skoro všechny peníze zpět

Zásadní průlom v likvidaci a následném prodeji zkrachovalé Sberbanky. Při klíčovém jednání mezi insolvenční správkyní a nespokojenými věřiteli z řad krajů, měst a obcí se oběma stranám podařilo najít společnou řeč. Pokud všechno dobře dopadne, mohou se prý věřitelé dočkat vrácení 95 nebo možná i 100 procent svých vkladů.

Dlouhé měsíce prodej zkrachovalé Sberbank České spořitelně za 41 miliard a tím i vyplácení peněz, které v ruské bance nejrůznější instituce mají, blokovali někteří nespokojení věřitelé. Nelíbil se jim přístup správkyně k insolvenčnímu řízení, hlavně nevyjasněné finanční toky v bance. Teď se ledy snad konečně prolomily. "U měst a obcí to vypadá, že uspokojení bude vyšší než 90 procent," věří insolvenční správkyně Sberbanky Jiřina Lužová.

Stížnosti na celou transakci podalo zhruba 20 města a obcí. Některé z nich už je stáhly a další, třeba Jihlava, už to teď udělají. "Jestli stáhnou svoje stížnosti, respektive žalobu na věřitelský výbor, je na nich, ale Jihlava ji stáhne," pronesl primátor Jihlavy Petr Ryška (ODS).

Související obsah

Očekává se, že své stížnosti v brzké době stáhnou i zbylá města. Není také na co čekat. Čím dřív se prodej uskuteční, tím lépe. "Žijeme v době obří inflace a dochází ke znehodnocování zamrazených prostředků," sdělil ekonom Štěpán Křeček.

Navíc když bude příznivá situace na trhu, nelze vyloučit 95procentní, nebo dokonce úplné vrácení uložených peněz všem věřitelům, a to už na podzim. "Pokud budou zachovány úrokové sazby, není vyloučeno, že v tom předpokládaném termínu výplaty září až říjen 2023 by se mohlo jednat až o vyrovnání ve výši 100 procent," očekává hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).

Stažení stížností a dokončení celé transakce se musí stihnout do poloviny března, kdy končí lhůta spojená s předem domluveným prodejem Sberbank České spořitelně.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz