Domácí

Poškozený horkovod ve východních Čechách už funguje. Teplo opět proudí

Přes 60 tisíc domácností ve východních Čechách se ve čtvrtek ráno ocitlo bez přísunu tepla. Mohlo za to vadné těsnění na několika rozvodových uzlech. Závady se však již podle mluvčí Elektráren Opatovice podařilo odstranit.

Řadu domácností ve východních Čechách postihla ve čtvrtek ráno odstávka tepla. Tu způsobila havárie horkovodu. Technici na třech místech zjistili závadu těsnění, kvůli které z horkovodu unikala pára. Jedno místo úniku bylo poblíž elektrárny u obce Hrobice, druhé na rozvodném uzlu v Pardubicích, třetí na dopravním uzlu u Opatovic.

"Objevily se netěsnosti na hlavních napáječích. Vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní napáječe, tak je porucha spojena s dočasným odstavením celé soustavy," uvedla mluvčí Elektráren Opatovice Hana Počtová.  

Související obsah

Odstávka tepla se týkala zhruba 63 tisíc domácností. Opatovická elektrárna totiž zásobuje teplem Královéhradecko, Pardubicko a Chrudimsko. Odběratelé pocítili odstávku zejména u teplé vody, a to kvůli poklesu tlaku.

Technikům se už dopoledne podařilo detekovat všechny netěsnosti a k večeru je opravili. "Dodávky jsou obnovené v Hradci Králové, Chrudimi a ve většině Pardubic. Výjimkou jsou jen Dubina a Dukla," sdělila Počtová.

Související obsah

"Je to poměrně velká havárie. Když to posčítáme, tak se to dotklo přibližně 250 tisíc lidí. Samozřejmě musíme brát v potaz, že ne všichni využívají teplovod jak na ohřev vody, tak na dodávku tepla. Je to havárie velice nepříjemná. Zvláště v tomto období, kdy klesly teploty," řekl ve vysílání TN Live hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Ten se obratem spojil s vedením elektrárny. Mělo ho ujistit o tom, že se na řešení situace velmi intenzivně pracuje. "Hovořil jsem s generální ředitelkou Romanou Zadrobílkovou a tázal jsem se na další postup. Zatím jsem byl ujištěn, že první, k čemu musí dojít, je utěsnění potrubí, a především obnova dodávek tepla. Alespoň v tuto chvíli z alternativních zdrojů energie. Potom bude probíhat oprava," dodal Netolický.

Zároveň uvedl, že teploty v místnostech neklesly natolik, aby školy musely přerušit vyučování. Ani nemocnice nemusely omezit činnost. Podle Netolického se však myslí i na takový scénář. "Myslím, že jsme i na to připravení, protože s alternativními zdroji energií právě v takovýchto zařízeních se běžně počítá," vysvětlil Netolický.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz