Zahraničí

Europarlament chce zpřísnit nakládání s odpadem. Přichází s několika změnami

Europarlament chce zpřísnit nakládání s odpadem. Přichází s několika změnami
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Evropský parlament chce zpřísnit pravidla na ochranu životního prostředí, konkrétně nakládání s odpadem. Jedním z návrhů je zákaz přepravy odpadu určeného k likvidaci v rámci Evropské unie či vývozu plastového či nebezpečného odpadu mimo země OECD.

Na změnách v odpadové politice se poslanci europarlamentu shodli na úterní schůzi. Prosazují v nich přísnější pravidla, která mají za cíl chránit lidské zdraví a životní prostředí. Týká se to například plastového odpadu, jehož vývoz chtějí europoslanci zakázat do zemí mimo OECD, tedy zejména do těch rozvojových.

Do čtyř let pak chtějí tento zákaz rozšířit i na samotné země OECD. Navrhují také, aby bylo zakázáno vyvážet z Evropské unie do zemí mimo OECD nebezpečný odpad. A ten, který není nebezpečný, by se směl vyvážet pouze se souhlasem cílové země, která zároveň prokáže, že s tímto odpadem dokáže nakládat udržitelným způsobem.

"Poslanci dále podporují výslovný zákaz přepravy všech odpadů určených k likvidaci v rámci EU, s výjimkou omezených a dobře odůvodněných případů," doplnil Evropský parlament v tiskovém prohlášení.

Související obsah

​O svém postoji zástupci europarlamentu budou jednat s vládami členských států. "Náš ambiciózní postoj při nadcházejících jednáních s členskými státy byl schválen velkou většinou hlasů na plenárním zasedání. Na společném trhu musíme přeměnit odpad na zdroje," vyjádřila se dánská europoslankyně Pernille Weissová, která stojí v čele těchto změn.

Návrh podle ní získal v europarlamentu 92% podporu. "Je to dobrá zpráva. Jako zpravodajka jsem vděčná a zároveň pyšná," okomentovala výsledek hlasování.

Od loňského podzimu v Česku platí zákaz používání některých jednorázových plastů:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz