Domácí

Ceny pohonných hmot klesají. Ne na dlouho, varují ekonomové

Už dva týdny pohonné hmoty opět zlevňují. Stále ovšem platí, že nafta je asi o korunu dražší než benzín. Podle ekonomů se ale zlevňování zastaví.

Zatímco ještě před půlrokem se v Česku litr nafty nebo litr benzínu prodával za více než 48 korun, aktuální ceny jsou výrazně nižší. Nyní litr nafty koupíte za 37,30 koruny. Litr benzínu stojí zhruba 36,10 koruny. .

Ceny jsou tak srovnatelné s koncem února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Podle ekonomů se ale nejméně na nadcházející dva týdny zlevňování zastaví, a dokonce se dá očekávat, že za litr benzínu si připlatíme v průměru přibližně 20 haléřů. Nafta zůstane na stejné ceně nebo zdraží maximálně o desetník.

Související obsah

Je to způsobeno tím, že Čína deklaruje zmírnění proticovidových opatření, a tím pádem znovunastartování své ekonomiky. Právě Čína je největším světovým dovozcem ropy.

Dopad na cenu pohonných hmot by byl ještě razantnější, ale díky tomu, že koruna vůči dolaru výrazně posílila, bude zdražení maximálně ve výši zmiňovaných desetihaléřů. Pomohlo také to, že v Evropě se díky poměrně teplému průběhu zimy nenaplnily obavy z velmi hluboké energetické krize.

niká, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz