Zahraničí

Zemřela rocková legenda David Crosby, bylo mu 81 let

David Crosby, průkopník folkrocku a jeden ze zakládajících členů skupin The Byrds a Crosby, Stills, Nash & Young, zemřel, oznámila ve čtvrtek jeho rodina. Bylo mu 81 let.

"S velkým zármutkem oznamujeme, že po dlouhé nemoci zemřel náš milovaný David (Croz) Crosby. Odešel obklopen svou ženou a spřízněnou duší Janem a synem Djangem," uvedla Crosbyho rodina v prohlášení, které CNN získala prostřednictvím mluvčí rodiny. "I když už tu s námi není, jeho lidskost a laskavá duše nás budou nadále provázet a inspirovat. Jeho odkaz bude i nadále žít prostřednictvím jeho legendární hudby," cituje CNN z prohlášení.

Crosby byl v roce 1991 uveden do rokenrolové síně slávy se skupinou Byrds a v roce 1997 opětovně se skupinou Crosby, Stills & Nash spolu se Stephenem Stillsem a Grahamem Nashem.

Související obsah

Crosby se narodil v Kalifornii a jeho otcem byl oscarový kameraman Floyd Crosby. V roce 1960 se přestěhoval ze Santa Barbary do Los Angeles s úmyslem stát se hercem. V roce 1963 založil spolu s Rogerem McGuinnem a Genem Clarkem rockovou skupinu The Byrds, která byla v roce 1965 nominována na cenu Grammy pro nejlepšího nového umělce.

V roce 1965 vydala kapela The Byrds mimo jiné hit Turn! Turn! Turn!, který se stal znovu populární v polovině 90. let díky celovečernímu filmu Forrest Gump z roku 1994.

Crosby, Stills & Nash hráli na Woodstocku 1969. V roce 1970 získal Crosby jako člen této skupiny cenu Grammy za nejlepšího nového umělce.

Své první album vydali v roce 1969 a obsahovalo hity jako Marrakesh Express a Suite: Judy Blue Eyes. V roce 1970, kdy se ke skupině přidal Neil Young, se skupina stala známou jako Crosby, Still, Nash & Young a vydala album Déjà Vu, které obsahovalo hit Woodstock.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz